Sâmbătă după amiază, în Sala Sporturilor Romeo Iamandi din Buzău, HC Buzău 2012 a întâlnit pe CSM Focșani 2007, în etapa a 17-a din Liga Zimbrilor la handbal masculin. Echipa din Focșani este coșmarul echipei buzoiene, care n-a câștigat niciunul din ultimele 12 meciuri oficiale cu echipa din județul vecin. Nici meciul de sâmbătă seară nu a fost mai bine pentru HC Buzău, care a pierdut cu 29-31 (14-18), buzoienii înregistrând al 10-lea eșec în acest camoionat.

Buzăul a început relativ bine meciul, deschizând scorul prin Mitrovic, în minutul 3. În minutul 7 oaspeții conduceau cu 2 goluri, 3-5, dar în următoarele 5 minute gazdele au marcat de 4 ori fără să primească gol și conduceau cu 7-5. Au urmat 3 goluri la rând ale oaspeților, care au preluat conducerea. În minutul 20 Bejinariu a egalat la 11, dar până la pauză oaspeții s-au distanțat la 4 goluri, 14-18.

După pauză primii au marcat tot focșănenii, însă până la jumătatea reprizei secunde gazdele au redus handicapul la două goluri, 20-22, după golul marcat de Broască. Buzăul n-a reușit să se apropie mai mult, iar de la 23-25 în minutul 54, scorul a ajuns 23-29 în minutul 57, cea mai mare diferență de scor din meci. Buzăul a marcat 4 goluri în următoarele două minute și ecartul s-a micșorat la două goluri, 27-29 în minutul 59. În ultimul minut de joc ambele echipe au marcat câte două goluri, iar scorul final a fost 29-31.

Pentru HC Buzău au marcat: Mitrovic -6 goluri, Juskenas -5, Dumitrana -5, Broască -4, Bejinariu -3, Anton -3, Mane -2, Glendza -1. Portarul Tcaciuc a avut 8 intervenții reușite.

După 17 etape HC Buzău ocupă locul 9, cu 19 puncte. În etapa a 18-a, sâmbătă, 18 februarie, de la ora 12.30, HC Buzău va juca în deplasare, cu Steaua București.