Cea de-a doua ediție a Memorialului „Constantin Căpățână” la handbal masculin a fost câștigată de CSM București, care a câștigat la limită, cum un gol marcat din aruncare de la 7 metri în ultima secundă a meciului, finala cu gazdele de la HC Buzău, scor 33-32. Meciul pentru locurile 3-4 a fost câștigat de CSM Bacău, 29-26 cu CSM Vaslui. Premiile individuale au fost cucerite de Andras Szasz (CSM București, cel mai bun apărător), Cristian Tcaciuc (HC Buzău – cel mai bun portar) și  Ionuț Broască (HC Buzău – golgheter).

Buzăul a început bine și chair a fost la conducere în starul meciului, însă, de la scorul de 5-4 bucureștenii au apăsat pe accelerațe și au trecut la conducere, scor 5-9 în minutul 14 și 14-19 în minutul 28, pentru ca la pauză scorul să fie 15-20.

În repriza a doua bucureștenii s-au desprins la 15-22 și apoi la 18-25 în minutul 37. De la 21-28 în minutul 43, handbalișrii de la Buzău au început să recupereze din handicap și în ultimul minut de joc au reușit să egaleze la 32, dar la ultimul atac al bucureștenilor aceștia au obținut o aruncare de la 7 metri, în urma căruai s-a marcat golul victoriei.

HC Buzău: Manole, Crăciunescu, Tcaciuc – Broască 8, Dumitrana 4, Juskenas 4, Nosrati 4, Mitrovic 3, Mironescu 3, Bejinariu 3, Barros 2, Anton 1, Glendza, Meduric, Sadovyi. Antrenor: Gabriel Armanu.

CSM București: Baciu, Merlă, Shymansky – Csepreghi 7, Dodică 5, Botea 4, Ioannou 3, Szasz 2, Mitu 2, Voica 2, Hossu 2, Ungureanu 2, Duță 2, Coconoiu 2, Nica. Antrenor: Eliodor Voica.

Articolul precedentRemiză smulsă în prelungiri de Gloria Buzău în meciul cu CSM Slatina