HC Buzău a fost învinsă în etapa a 25-a din Liga Zimbrilor la handbal masculin, ce CSM Focșani 2007. A fost un joc aspru, cu numeroase eliminări, în care focșănenii au condus de la prima până la ultima fază a partidei. În urma victoriei, CSM Focșani 2007 a urcat pe locul 6 al clasamentului, iar HC Buzău a rămas pe locul 8. Partida a avut loc duminică seară, de la ora 18:25, în turneul de campionat de la Turda.

Buzoienii s-au menținut în spatele celor de la Focșani până în minutul 39, când cele două echipe au fost ultima dată la egalitate, scor 16-16. În minutul 52 cei de la Focșani au avut prima dată în meci un avans de 6 goluri, pentru ca la final să se impună cu 28-23 (13-11). În minutul 57 Ionuț Oprea a primit cartonașul albastru și a fost trimis în tribune.

HC Buzău: Babasafari, Manole – Bejinariu 7, Renaud David 4, Esteki 3, Milosevic 3, Nosrati 2, Broască 2, Dumitrana 1, Mironescu 1, Pelidija, Scarlat, Vujadinovic, Roșca, Oprea, Gheorghe. Antrenor: Pero Milosevic.

În etapa a 26-a, marți 20 aprilie, de la ora 13.00, HC Buzău va juca cu CSM Bacău. Meciul se va juca în Sala Horia Demian din Cluj Napoca.