CS HC Buzău 2012 a ratat șansa de a trece pe locul 7, dând posibilitatea celot de la Botoșani să obțină primul punct în 12 etape în Liga Zimbrilor. Mai mult, Botoșaniul a condus aproape 50 de minute, însă chiar și așa Buzăul putea să câștige. Meciul s-a terminat la egalitate, scor 26-26, după ce echipa din Botoșani a condus la pauză cu 15-14.

La jumătatea reprizei a doua Magnum Botoșani a condus cu 3 goluri, 21-18 și 22-19, după ce au avut același avantaj și la jumătatea primei reprize, 5-2, 6-3, 7-4 și 8-5, însă Buzăul a egalat la 8 în minutul 19.

HC Buzău a condus de două ori în acest meci, 1-2 în minutul 4, 24-25 în minutul 57 și 25-26 în minutul 59, după golul lui Mironescu. Buzoienii au avut atacul cu 35 de secunde înainte de final, arbitrii au semnalizat amenințarea de joc de pasiv după circa 15 secunde, ceea ce a generat proteste vehemente din partea lui Pero Milosevic.. Buzăul a luat time-out când mai erau 16 secunde, însă a ratat atacul. Portarul Bobeică a repus rapid, iar Săulescu a fost agățat de Vuk Milosevic, care a fost descalificat și s-a dictat 7 metri, chiar dacă pentru asta a fost nevoie de intervenția observatorului Constantin Din. Adomnicăi a transformat și a adus primul punct pentru Botoșani în Liga Zimbrilor.

HC Buzău 2012: Babasafari, Manole – Z. Dumitrana -8 goluri, Esteki -7, L.Mironescu -4, V. Milosevic -4, F. Bejinariu -2, M. Anton -1, Scarlat, Vujadinovic, Pelidija, Tălmaciu. Antrenor: Pero Milosevic.

Credit foto: Alex Nicodim