HC Buzău 2012 s-a calificat în turul 2 al Cupei României la handbal masculin după victoria pe terenul celor de la CS Medgidia, scor 28-36 (18-15). Handbaliștii de la Medgidia au avut o prestație bună, realizată mai ales în prima repriză, când și cu sprijinul suporterilor au reușit să conducă în primul act și au intrat la vestiare cu un avantaj de 3 goluri, scor 18-15. Experiența buzoienilor și-a spus cuvântul în repriza a doua, când Buzăul a primit doar 10 goluri și a marcat de 21 de ori.

În prima repriză Buzăul a trecut la conducere abia în minutul 7, când Păunescu a marcat pentru 3-4. gazdele au revenit și în minutul 16 s-au distanțat la 4 goluri, scor 12-8. Cea mai mare diferență de scor în favoarea gazdelor a fost de 5 goluri, scor 15-10 în minutul 23. Buzoienii au marcat apoi de 3 ori la rând și au redus diferența la două goluri, iar la pauză scorul a fost 18-15 pentru echipa de Divizia A.

În partea a doua a meciului HC buzău nu le-a mai dat speranțe gazdelor și au preluat conducerea după ce au marcat 5 goluri fără să primească niciunul în primele 4 minute. Avantajul oaspeților s-a mărit la 6 goluri în minutul 41, scor 19-25, iar în minutul 56 diferența de pe tabelă era de 11 goluri în favoarea echipei din Buzău, scor 23-34. În ultimele minute oaspeții au lăsat garda jos și Medginia a mai marcat de 5 ori, iar rezultatul final a fost 28-36, cu ultimul gol al meciului marcat în ultima secundă de Iordachi, pentru buzoieni.

CS Medgidia: Chilianu -8 intervenții, Paraschiv -2 intervenții, Cioară – 3 intervenții – Horneț -6 goluri, Cornilă 5, Moroșanu 3, Bida 3, Hodorogea 3, Becheru 3, Damian 2, Mureșanu 2, Ciortan 1, Stoian, Mînzu, Carabaș. Antrenori: Adrian Georgescu, Ionuț Deli-Iorga.

HC Buzău: Tcaciuc – 5 intervenții, Crăciunescu – 6 intervenții, Manole – Juskenas -9 goluri, Broască 5, Anton 5, Barros 4, Bejinariu 3, Iordachi 3, Nosrati 2, Stroe 2, Păunescu 2, Mane 1, Rizea, Meduric, Popa. Antrenor: Gabriel Armanu.

Articolul precedentPoliţiştii buzoieni desfăşoară în permanenţă activități preventive pentru reducerea riscului rutier