Egal dramatic la Bacău, între CSM și HC Buzău, la capătul unui joc frumos, de luptă, în care ambele echipe au trecut pe lângă victorie. Grigoraș a apărat un 7 metri în fața lui Glendza în ultimul minut, apoi gazdele au ratat ultimul atac. Meciul s-a terminat la egalitate, scor 24-24, după ce la pauză Buzăul a condus cu 13-11.

Buzăul a început bine meciul de la Bacău și a deschis scorul după 35 de secunde prin Dumitrana. În minutul 6 gazdele au preluat conducerea pentru prima dată, 3-2, iar în minutul 17 s-au distanțat la 3 goluri, 7-4. Buzăul a revenit spectaculos și a egalat la 8 în minutul 22, iar la pauză scorul a fost 11-13, după un gol marcat de Glendza în ultimele secunde de joc.

Dumitrana a marcat primul gol al reprizei a doua și Buzăul avea prima dată 3 goluri avantaj. În minutul 38 Mitrovic a dus echipa oaspete la 4 goluri avantaj, scor 13-17. Gazdele s-au apropiat la un gol în minutul 47, scor 20-21. În minutul 55 HC Buzău conducea cu două goluri, 22-24, dar până la final nu au mai reușit să înscrie în timp ce echipa din Bacău a mai marcat de două ori și a egalat la 24. Cu 25 de secunde înaintea finalului de meci Glendza a ratat o aruncare de la 7 metri, aruncând pe direcția portarului Grigoraș, iar gazdele au avut ultimul atac al meciului. CSM Bacău a avut 14 secunde la dispoziție pentru a marca golul victoriei, însă nimeni nu a fost suficient de decis pentru a arunca la poartă. A făcut-o Ganchev, în ultima secundă, din aruncare de la 9 m, cu zid în față, fără șanse reale de a-l învinge pe Crăciunescu.

De remarcat maniera în care arbitrii internaționali Stark și Ștefan au dus cu bine la capăt un meci foarte greu, cei doi fiind completați discret și eficient de observatorul Marius Brumaru.

CSM Bacău: Grigoraș, Freiwald – Dospinescu 7, G. Bujor 4, Ganchev 4, Belchite 3, Serhel 3, Coric 1, Ushal 1, Esteki 1, M. Bujor, Costea, Dobrincu. Antrenori: Sandu Iacob, Leonard Bibirig.

HC Buzău: Tcaciuc, Crăciunescu – Glendza 6, Dumitrana 5, Anton 5, Barros 4, Mitrovic 2, Mane 1, Mironescu 1, Meduric, Sadovyi, Juskenas, Păunescu, Iordachi. Antrenor: Gabriel Armanu.

Dacă Buzăul câștiga acest meci ar fi urcat pe locul 8, după 24 de etape, dar așa au coborât pe locul 10, fiind depășită la golaveraj de CSM Vaslui. În penultima etapă din Liga Zimbrilor, HC Buzău va juca Joi, 20 aprilie, de la ora 15:45, în Sala Sporturilor Romeo Iamandi din Buzău, cu Potaissa Turda.