HC Buzău a pierdut astăzi, în deplasarea de la Turda, după o serie de patru etape fără înfrângere. Potaissa Turda s-a impus cu 27-24 (13-8) în meciul contând pentru etapa a 21-a din Liga Naţională.

Echipa din Turda, care se află și în acest sezon în lupta pentru locurile de cupe europene s-a întrebuințat serios pentru a învinge Buzăul, asta deși echipa lui Milosevic a condus doar în starul paertidei, 0-1 și 1-2. S-a mers cap la cap până la 6-6, după care Turda a marcat de 4 ori la rând. Stroe a marcat pentru 10-7 în minutul 24, dar din nou gazdele au marcat de 3 ori la rând și în minutul 27 scorul era 13-6. În minutul 28 Glendza a marcat pentru 13-8 și până la pauză nu s-a mai înscris.

După pauză, de la 14-12 în minutul 36, Turda a marcat 5 goluri fără ca Buzăul să mai înscrie până în minutul 41. În minutul 50 gazdele au avut din nou 7 goluri avantaj, scor 24-17, dar în ultimele 10 minute HC Buzău a revenit și s-a apropiat la două goluri, scor 25-23 în minutul 57. În ultimul minut Anton a marcat pentru 26-24, dar Ghiță a stabilit scorul final, 27-24 pentru Turda.

Pentru HC Buzău au marcat: Manole -1, Dumitrana -3, Broască -2, Stroe -5, Mironescu -1, Bejinariu -2, Glendza -3, Vojvodic -3, Milošević-2, Anton-2.

Şi după eşecul de la Turda, HC Buzău se menţine pe locul 10, cu 23 de puncte, la şase distanţă de locurile de baraj. Liga Naţională se întrerupe până pe 27 martie, când echipa buzoiană o va întâlni, la Sala Sporturilor din Buzău, pe Steaua Bucureşti.

Articolul precedentAVERTISMENT MINISTERUL SĂNĂTĂȚII Iodura de Potasiu nu trebuie utilizată în mod profilactic, deoarece poate provoca afecțiuni ale glandei tiroide.