HC Buzău 2012 a câștigat primul meci din anul 2023, aducând cele trei puncte de la Odorheiul Secuiesc, acolo unde au câștigat la limită, scor 33-34 (16-17). Meciul a contat pentru etapa a 16-a din Liga Zimbrilor.

CSM odorhei a condus în debutul meciului chiar și la 3 goluri, scor 4-1 în minutul 4, dar buzoienii au marcat 4 goluri în două minute și au trecut în avantaj. Meciul s-a menținut echilibrat, cu ambele echipe la conducere, dar fără a se putea distanța la mai mult de un gol până în minutul 24, când Monteiro de Barro a marcat de la 7 metri și a dus Buzăul la două goluri avans, 13-15. Gazdele au preluat din nou conducerea, 16-15 în minutul 28, dar lscorul pauzei a fost stabilit în ultimele secunde ale primei reprize de golul lui Glendza, 16-17.

Nosrati a marcat primul gol în partea a doua și a dus din nou echipa buzoiană la 2 goluri în plus, iar în minutul 35 Glendza a majorat diferența la 3 goluri, 18-21. gazdele au reușit să mai reducă handicapul la un gol în câteva rânduri, dar în minutul 48 Monteiro de Barro a dus echipa din Buzău la un avantaj de 4 goluri, scor 26-30. În minutul 56 CSM odorhei a egalat la 32, dar două goluri marcate de Dumitrana au adus din nou Buzăul la conducere, 32-34. Ultimul gol al meciului a fost marcat de harghiteni, 33-34 scor final.

Pentru HC Buzău 2012 au marcat: Nosrati Shahoo – 2 goluri, Dumitrana Zamfir – Zavenica – 4 goluri, Mironescu Liviu – 3 goluri, Juskenas Lukas – 2 goluri, Meduric Bogdan – 1 gol, Glendza Alesandar – 8 goluri, Mitrovic Luka – 3 goluri, Sergio Barros – 10 goluri, Anton Marius – 1 gol. Portarul Bognad Manole a avut 5 intervenții reușite.

După 16 etape, HC Buzău este pe locul 9, cu 19 puncte, iar etapa viitoare va juca pe teren propriu cu CSM Focșani.

Articolul precedentDrumuri naționale închise în județul Buzău din cauza viscolului
Articolul următorCum se circulă pe drumurile naționale din județele Buzău, Galați și Brăila