HC Buzău a învins-o, duminică seară, la Sala Sporturilor Romeo Iamandi, într-un meci din etapa a 5-a a Ligii Naţionale, pe Politehnica Timişoara, cu scorul de 34-30 (19-11). Antrenorul Pero Milosevic și-a învins fără emoții fosta echipă

Cu doi jucători în zi de graţie, portarul Mohsen Babasafari, autorul unor parade incredibile şi a unui gol din poartă în poartă, şi extrema Liviu Mironescu, nu mai puţin de 12goluri în această partidă, HC Buzău s-a aflat în permanenţă la conducerea jocului, iar victoria n-a fost pusă niciun moment la îndoială. Cele două echipe au fost o singură dată la egalitate, scor 1-1, iar cea mai mare diferență de scor a fost de 8 goluri, înregistrată prima dată la scorul de 18-10 în minutul 29. Tot 8 goluri au fost și la pauză, scor 19-11. Ultima dată când a fost o diferență de 8 goluri a fost la scorul de 28-20, în minutul 48, iar scorul final a fost 34-30.

HC Buzău: Babasafari 1 gol, Manole – Mironescu 12, Milosevic 6, Glendza 5, Dumitrana 4, Broască 3, Barros 3, Pelidija, Bejinariu, Popa, Baican, Bălan. Antrenor: Pero Milosevic.

Graţie acestei victorii, HC Buzău a urcat pe locul 8 în clasament, cu 9 șuncte şi va juca etapa următoare, duminică, 10 octombrie, în deplasare, cu CSM Bucureşti.

Articolul precedentCulisele statului paralel – Ludovic Orban, dezvăluiri incendiare: de ce l-a protejat pe Klaus Iohannis
Articolul următorCulisele statului paralel | Ludovic Orban, despre alegerile din PNL: A fost un teatru al absurdului. Atac la Klaus Iohannis