HC Buzău 2012 a pierdut ultimul meci din acest an din Liga Zimbrilor, în fața celor de la SCM Politehnica Timișoara, meci disputat în Sala ”Romeo Iamandi” din Buzău care a contat pentru etapa a 15-a.

HC Buzău a început bine meciul și a condus cu 3-0. Timișorenii au marcat primul gol abia în minutul 7, prin Marjanovic, apoi golul lui Sadoveac a adus echipa oaspete în joc. Totuși, gazdele au intrat la pauză cu avantaj de două goluri, scor 15-13.

În repriza a doua primii au marcat timișorenii, apoi HC Buzău a înscris de două ori prin Mironescu și Mitrovic și au avut 17-14, în minutul 35. Trei reușite consecutive ale handbaliștilor timișoreni au restabilit egalitatea, pentru ca Poli să conducă prima oară cu 19-20, în minutul 48. Desprinderea oaspeților s-a produs după alte trei reușite consecutive ale violeților, scor 23-26, în minutul 58, avantaj pe care buzoienii nu l-au mai putut anula, 27-29, rezultat final.

Pentru HC Buzău au marcat: Mitrovic -7 goluri, Mironescu -6, Monteiro De Barros -6, Anton -2, Dumitrana -2, Juskenas -2, Mane -1, Tcaciuc -1.

Buzoienii intră în vacanța de iarnă pe locul 10, cu 16 puncte. Campionatul Ligii Zimbrilor se va relua la începutul lunii februarie 2023, când HC Buzău va juca în deplasare, la CSM Odorheiul Secuiesc, penultima clasată.