HC Buzău 2012 nu a avut parte de un debut prea fericit în noua ediţie a Ligii Naţionale de handbal masculin. Buzoienii au întâlnit vineri seară, la Sala Sporturilor ”Romeo Iamandi” din Buzău, campioanei României, Dinamo Bucureşti. Trupa antrenată de Xavier Pascual nu le-a lăsat buzoienilor nicio şansă şi s-a impus la o diferenţă care nu lasă loc de interpretări, 34-22 (15-11).

Buzoienii au dat o replică foarte bună timp de 20 de minute din prima repriză, când au reușit să pună mai multe probleme campionilor, iar la pauză scorul a fost 15-11 pentru oaspeți. După pauză, dinamoviștii s-au distanțat confortabil, demonstrând că există un mare decalaj de valoare între reprezentanta României în Liga Campionilor și celelalte competitoare.

Pentru HC Buzău au marcat: Nosrati, 3 goluri; Dumitrana, 2 goluri; Broască, 4 goluri; Mironescu, 2 goluri; Glendza, 2 goluri; Mitrovic, 2 goluri; Barros, 4 goluri respectiv Anton, Stroe şi Juskenas câte un gol.

Pentru Dinamo au jucat: Heidarirad, Bucătaru – Dedu 3, Racoțea 3, Ghionea 3, Gurbindo 1, Kukic 4, Kasparek 3, Kuduz 2, Humet 1, Akimenko 5, Bokhan 5, Ali Zein 3, Militaru 1, Sorhaindo, Joao Da Silva. Bucureștenii nu au putut miza la acest meci pe extremele stânga, Nicu Negru și Alex Pascual, ambii indisponibili.

Etapa viitoare, în cea de-a doua rundă a Ligii Zimbrilor, edițiaa 2022-2023, HC Buzău va întâlni în deplasare formaţia SCM Politehnica Timişoara.