HC Buzău a obținut duminică seară, a doua victorie din actuala ediție a Ligii Zimbrilor, ăn deplasarea de la Cluj Napoca, într-o partidă disputată în etapa a 4-a . Echipa buzoiană s-a impus cu scorul de 29-24 (15-10).

După două eşecuri la rând, la Constanţa şi acasă cu CSM Focşani, care au urmat victoriei de la debut, cu CSM Alexandria, HC Buzău şi-a respectat statutul de favorită în meciul din Sala Gheorghe Roman de la Cluj Napoca. Gazdele au deschis scorul în primul minut, dar în minutul 5 buzoienii conduceau cu 4-1. La jumătatea primei reprize buzoienii aveau 4 goluri avans, scor 4-8, iar în minutul 18 diferența s-a mărit la 7 goluri, scor 4-11. La pauză HC Buzău a intrat cu un avantaj de 5 goluri, scor 10-15. În repriza a doua HC Buzău a avut și 9 goluri avans, 16-25 în minutul 49 și 17-26 în minutul 50, pentru ca în final scorul să foie 24-29.

Portughezul Sergio Barros, cu 8 goluri, şi muntenegreanul Aleksandar Glendza, cu 7, au fost principalii marcatori ai buzoienilor. Celelalte goluri au fost marcate de: Nosrati -2, Dumitrana -1, Broască -1, Babasafari -1, Mironescu -3, Bejinariu -1, Milošević -5.

HC Buzău a acumulat 6 puncte şi se află pe locul 9. HC Buzău în următoarea etapă, a 5-a, duminică, 3 octombrie, de la ora 17.30, pe teren propriu, împotriva Politehnicii Timişoara.

Articolul precedentPreședintele liberalilor buzoieni ales vicepreședinte politic în echipa lui Cîțu
Articolul următorMiron Mitrea: USRPLUS are șansa de a prelua electoratul PNL dacă rămâne în Opoziție