HC Buzău trăiește periculos și nu poate să administreze finalurile de meci. Joi după amiază, în Sala ”Romeo Iamandi” din Buzău, HC Buzău 2012 a întâlnit în penultima etapă a Ligii Zimbrilor pe Potaissa Turda. După o primă repriză foarte bună, în care echipa lui Gabriel Armanu a avut și 7 goluri avantaj pe tabela de marcaj, pe final de meci s-au văzut conduși au obținut doar un egal, scor 30-30.

HC Buzău a început excelent meciul cu echipa din Turda și s-au distanțat rapid, 7-3 în minutul 12, apoi 11-5 în minutul 16. În minutul 20 Monteiro de Barro a marcat de la 7 metri și a dus tabela la 14-7. La scorul de 15-8 buzoienii au avut șansa de a se distanța la 8 goluri, dar Juskenas a pierdut mingea și oaspeții au marcat. Turda a reușit până la pauză să se apropie la 4 goluri, scor 17-13.

După pauă HC Buzău a început bine, cu două goluri marcate de Mironescu și Iordachi și în minutul 32 scorul era 19-13. Abia în minutul 37 Turda a marcat primul gol din repriza secundă, dar aveavsă fie golul care a dat startul revenirii pe tabela de marcaj. În minutul 49 Turda a redus handicapul al un singur gol, 24-23. În minutul 54 Potaissa a egalat la 25, iar în minutul 58 au preluat pentru prima dată conducerea, 27-28. Mitrovici a egalat și tot el a readus Buzăul la conducere. Vojvodic  a egalat la 29, apoi Monteiro de Barro a înscris de la 7 metri pentru 30-29. Vojvodic a egalat la 30, apoi Buzăul a avut atacul. Din păcate schema pe care au stabilit-o la time-out a eșuat, iar oaspeții au avut șansa ultimului atac, dar mai erau doar două secunde și nu au găsit soluția pentru a arunca de la mare distanță și să înscrie golul victoriei.

În mecul cu Potaissa Turda, pentru HC Buzău au marcat: Monteiro de Barro -11 goluri, Dumitrana -6, Mitrovic -4, Juskenas -3, Iordachi -2, Mironescu -2, Păunescu -1, Anton -1. Tcaciuc a avut 10 intervenții.

Înaintea ultimei etape, HC Buzău se află în zona locurilor de baraj, cu 27 de puncte, la egalitate cu Suceava, Bacău și Vaslui. În ultima etapă din Liga Zimbrilor, HC Buzău va juca în deplasare, la CSM Suceava, echipă pe care a învins-o în tur cu 24-23 și are nevoie de cel puțin un egal pentru a se salva de la ocuparea locului 11, care duce la meciuri de baraj pentru menținere/promovare în Liga Zimbrilor.

Articolul precedentActivităţi preventive cu scopul reintegrării persoanelor care au comis infracţiuni contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice
Articolul următorVictorie mare obținută de SCM Gloria Buzău în deplasarea de la Baia Mare