Gloria Buzău, fără antrenorul Adrian Mihalcea pe bancă, fiind suspendat, a pierdut ultimul meci din play-off, pe stadionul Ghencea, cu CSA Steaua. Echipa antrenată de Daniel Oprița a câștigat cu 4-2 (3-1)

Steaua nu a dat șanse Gloriei Buzău, iar la pauză avea deja 3-1. A punctat formația lui Daniel Oprița prin Stephan Drăghici, minutul 7, Bogdan Chipirliu, minutul 33, de la penalty, și Ștefan Pacionel, minutul 45.

Gloria Buzău a marcat prin ”Dudu” Sampaio, în minutul 24. Fulop a interceptat o pasă a lui Chirpiliu și a trimis mingea către Sampaio, care a pătruns de la centrul terenului până la 18 metri, de unde a șutat la colțul lung, pe jos, bine plasat, portarul Iancu fiind prins ieșit la 6 metri și a fost învins.

În repriza a doua, Steaua a marcat tot prima, prin Tsvetelin Chunchukov, în minutul 48, iar echipa lui Adrian Mihalcea a închis tabela în minutul 64. Sălceanu a centrat din stânga careului, cu piciorul drept, iar Joseph Godwin nemarcat la 10 metri central, pune capul și trimite la rădăcina barei din stânga, fără șanse pentru Iancu. Buzoienii au mai avut câteva situații bune de a mai marca, prin Valentin Alexandru, dintr-o lovitură liberă de la 18 metri, în minutul 72 sau Godwin în minutul 90+4, care a trimis cu capul din 4 metri, la o centrare din dreapta a lui Sampaio, dar Iancu a reținut pe linia porții.

Gloria Buzău a terminat pay-off-ul pe locul 5 și va merge la baraj unde va întâlni pe UTA Arad, deoarece Steaua, clasată pe locul 2, direct promovabil, nu are dreptul să urce în elită din cauza formei sale de organizare.

Gloria Buzău: D. Rusu – Greu (M. Ivan 79′), Vîrtej, Wiktorski (cpt.), Sălceanu – Trebotic – Dr. Lazăr (Șuteu 46′), Dudu, Ist. Fulop (Godwin 62′), Blejdea (Uțiu 46′) – Boiciuc (Val. Alexandru 46′)

Federația Română de Fotbal va organiza luni, 22 mai, începând cu ora 12:00, tragerea la sorți prin care va fi stabilită ordinea disputării jocurilor de baraj pentru menținerea/promovarea în noua ediție de SuperLigă. Barajul pentru menținerea/promovarea în SuperLigă se va disputa în dublă manșă, pe 28 mai și 3 iunie.

Articolul precedentCopac căzut peste trei mașini în cartierul MICRO IV din municipiul Buzău
Articolul următorMotociclist accidentat mortal pe DN2E85 între Cioranca și Costești