SCM Gloria Buzău câștigat astăzi cu 26-25 meciul cu Minaur Baia mare și și-a asigurat poziția a 4-a în clasamentul Ligii Florilor indiferent de rezultatele din ultimele două etape. În etapa a 28-a din Liga Florilor, elevele lui Ovidiu Mihăilă au câștigat în fața vicecampioanelor de la Minaur, rezultat care le asigură locul în cupele europene.

Prima repriză a fost una echilibrată, cu amele echipe alternând la conducere. În minutul 28 băimărencele s-au distanțat la 3 goluri, scor 8-11, dar în ultimele două minute ale primei reprize Gloria a marcat de 4 ori și a intrat în avantaj de un gol, scor 12-11. În repriza a doua, de la 15-14 în minutul 34, Gloria s-a distanțat la cinci goluri în minutul 38, scor 19-14, dar în următoarele 10 minute nu au mai marcat niciun gol și Minaur s-a apropiat la un gol, scor 19-18. În minutul 48 Alina Ilie a marcat următorul gol pentru Gloria, iar în minutul 51 Minaur a egalat la 21. Ilie și Stoleru au marcat pentru echipa din Buzău și elevele lui Mihăilă s-au menținut la conducere până la final când s-au impus cu 26-25 (12-11).

Pentru Gloria Buzău au marcat: Janjusevic -8 goluri, Iuganu -6, Stoleru -4, Simion -3, Petrovic -3, Ilie -2.

SCM Gloria Buzău a acumulat după 28 de etape 53 de puncte, cu 4 puncte mai mult decât echipa de pe locul 5, dar care mai are un singur meci de jucat. Gloria mai are de jucat două meciuri, dar rezulattele din aceste jocuri nu mai contează, cu Gloria Bistrița și Dunărea Brăila.

Articolul precedentPrins la vânătoare fără autorizație pe raza fondului de vânătoare Știubei
Articolul următorVIDEO | CULISELE STATULUI PARALEL. Interviu exploziv cu fostul șef al Casei Naționale de Asigurări de Pensii, Lucian Duță