Gloria Buzău a remizat în meciul din prima etapă a returului din play-off-ul Ligii a 2-a, cu Dinamo București, scor 2-2, după ce echipa lui Adrian Mihalcea a condus cu 2-0. În tur, la București, meciul s-a terminat tot la egalitate, dar 1-1, tot după ce buzoienii au condus pe tabela de marcaj.

Gloria putea să primească un penalty în minutul 7, când Dujmovic a ajuns al doilea la minge și a căzut în careul mic peste Blejdea, din capul căruia balonul s-a dus pe lângă poartă. Andrei Blejdea avea să înscrie în minutul 9, când l-a surprins pe Dujmovic cu un șut dintr-o lovitură liberă de la circa 30 de metri. A trimis direct pe poartă, Dujmovic era ieșit, s-a retras și ar fi prins mingea după linie, 1-0.

În minutul 14 a fost din nou gol pentru Gloria. Blejdea a centrat dintr-un corner din dreapta, Alexandru Boiciuc a profitat de apărarea statică a lui Dinamo și a înscris cu capul din 7 metri, 2-0.

În minutul 18 Bani a centrat dintr-o lovitură liberă din stânga, Wiktorski a luftat, mingea l-a lovit pe Boiciuc și s-a dus în corner. Lovitura de la colț a fost executată de Bani, care a centrat din stânga, Gorka Larrucea s-a înalțat foarte bine în 7 metri central și a înscris cu capul, în dreapta, de lângă Lopez, 2-1.

În minutul 20 Gaitan a deviat cu capul o minge, către careu, Greu a preluat în stânga și a trecut lejer prin fața lui Moura, însă șutul din colțul careului mic a trecut pe lângă prima bară. În minutul 37 la o minge degajată lung din stânga, aproape de careul dinamovist, Lamine a preluat, a avansat și a pătruns în careu, unde l-a fentat pe Vîrtej, dar șutul dinamovistului a fost prea slab și portarul Rusu a respins în față și apoi a prins.

În minutul 44 Blejdea a urmărit o pasă în adâncime, a ajuns înaintea portarului dinamovist și l-a lobat pe acesta de la 16 metri, dar mingea a căzut pe plasa porții și scorul la pauză a rămas 2-1.

În minutul 50 după o serie de pase în stânga careului ale lui Bani și Neluț Roșu, primul a centrat pe bara a doua, Borcea a deviat cu capul în față, Lamine a urmărit și deviat balonul din 6 metri, dar Rusu a ieșit și a reținut. În minutul 65 la o centrare din dreapta în careul Gloriei, Lopez a respins în sus din 7 metri, iar Gorka Larrucea a încearcat să reia acrobatic, însă a simțit mâna lui Lopez pe el și a cazut în careu, fiind tras de tricou de căpitanul buzoienilor. A fost suficient pentru ca arbitrul să dicteze penalty pentru Dinamo.

Ahmed Bani a executat penalty-ul, lângă bara din dreapta. Rusu a fost pe direcție, dar nu a ajuns la minge, 2-2 din minutul 67.

În minutul 85 la un corner din dreapta, mingea a fost deviată în centru, iar Boiciuc a reluat slab, cu exteriorul, din 8-9 metri, dar peste poartă.

Gloria Buzău: D. Rusu – Oteliță, Vîrtej, Wiktorski, Sălceanu – A. Lopez, Gaitan, Greu (Pandele 71′), Dr. Lazăr (Val. Alexandru 71′) – Blejdea (Șuteu 58′), Boiciuc (Val. Munteanu 85′)

După acest rezultat Gloria are 38 de puncte și rămâne pe locul 5 în play-off-ul Ligii 2, Dinamo se menține pe poziția a 4-a, cu 39 de puncte. În etapa viitoare, Gloria Buzău va juca tot pe teren propriu, duminică, 7 mai, cu Politehnica Iași.

Articolul precedentEUROINS face recurs după ce i-a fost retrasă autorizația de funcționare – Presiuni URIAȘE pe justiție ale avocatului ASF
Articolul următorCând pică următoarea minivacanță! Românii vor avea cinci zile libere