Sâmbătă, 8 aprilie, de la ora 12.30, pe stadionul din Parcul Crâng, s-au întâlnit Gloria Buzău și Unirea Dej, în runda a 3-a a play-off-ului. Gloria Buzău pornea ca favorită contra Unirii Dej, după ce a câștigat în deplasare jocul din sezonul regular, dar meciul s-a terminat la egalitate, scor 0-0, al patrulea egal consecutiv și al șaselea din cele șapte meciuri disputate în 2023 pentru echipa antrenată de Adrian Mihalcea.

Meciul dintre Gloria Buzău și Unirea Dej a fost dominat în mare parte de gruparea gazdă. Elevii lui Adrian Mihalcea au dominat prima repriză și au avut o șansă de a înscrie în minutul 6, la un șut puțin pe lângă poartă a lui Ariel Lopez, de la 25 de metri. În minutul 13, la o minge centrată din dreapta și respinsă în față, Gaitan a preluat cu spatele la poartă, a lăsat pentru Angelov, care a tras din 18 metri, din prima, din voleu, peste poartă.

În minutul 56 Boiciuc a pătruns din dreaptaspre centru, și a șutat de la 25 de metri, puternic, dar Răilean a respins în față și Angelov din alunecare a deviat mingea spre poartă, însă pe direcția portarului, care a reținut de data aceasta. În minutul 76 Pandele a pătruns spre centru și a șutat puternic de la circa 25 de metri, dar mingea lovește transversala și se duce peste poartă. În minutul 87 Pandele a executat o lovitură liberă de la 18 metri, poziție centrală, pe jos, dar pe direcția portarului Răilean, care a reținut.

Unirea Dej putea da lovitura pe final de meci, În minutul 90+4 apărarea Gloriei buzău a fost surprinsă cu o pasă înadâncime, balonul a fost lăsat pentru urcarea lui Florin Blaj, care a scăpat singur cu portarul Stoian. Blaj l-a fentat în dreapta pe portarul Gloriei și alege să preia și să își așeze mingea în locul unui șut direct, dându-i posibilitatea lui Stoian să se replieze și să pareze șutul fostului căpitan la dejenilor, trimițând mingea în corner.

Gloria Buzău: R. Stoian – Oteliță, Vîrtej, Wiktorski, Șuteu – A. Lopez (Godwin 90+1′), Gaitan (Greu 69′) – Dr. Lazăr (Pandele 69′), V. Angelov (Blejdea 69′), Boiciuc – Val. Alexandru (Val. Munteanu 46′)

În urma acestui rezultat Gloria Buzău rămâne pe locul 5, cu 34 de puncte, la 4 puncte în spatele celor de la Dinamo București. Etapa viitoare, joi, 13 aprilie, Gloria Buzău va juca în deplasare la Oțelul Galați.