FC Gloria Buzău a înregistrat sâmbătă, 10 septembrie, a doua înfrângere în actalul sezon de Liga a 2-a și a coborât în afara locurilor de play-off după ce a pierdut cu 0-1 meciul jucat în deplasare la Politehnca Iași. Victoria ieșenilor a venit în urma unui autogol al lui Trebotici.

Per ansamblu meciul din Copou a fost unul echilibrat, cu faze la ambele porții, Prima acțiune mai periculoasă a aparținut buzoienilor, în minutul 15. Blejdea a centrat de pe partea stângă, iar  Boiciuc a reluat din poziție bună, din 9 metri, peste poartă. În minutul 25 Karachanakov a pătruns pe partea stângă, a intrat în careu și a șutat cu dreptul, la colțul scurt, iar portarul Stoian a respins în corner de la rădăcina barei. În minutul 40, Denis Bujor a șutat din voleu, de la 14 metri, ușor lateral dreapta, dar mingea a trecut peste poartă.

Repriza a doua s-a jucat în aceeași notă ca și prima. În minutul 56, la o lovitură liberă din 22 de metri lateral dreapta, executată de Alin Roman, acesta a centrat în careu, pe bara a doua, iar mingea l-a lovit pe fundașul buzoienilor Dinko Trebotic, la 2 metri de poartă, și intră în plasă, 1-0.

La numai un minut de la deschiderea scorului, Karachanakov a scăpt singur cu portarul, dar Stoian îl blochează la 10 metri pe mijlocașul ieșenilor. În minutul 59 Honciu a centrat în careu, iar Gaitan a reluat cu capul de la 9 metri, însă portarul Iașiului a reținut. Un minut mai târziu, Blejdea șutează, mingea e deviată de Martac, iar portarul prinde la prima bară. În minutul 63 Buzăula a avut o lovitură liberă de la 25 de metri, perpendicular pe poarta gazdelor. trebotic a șutat puternic, mingea l-a lovit în cap pe Plămadă, aflat în zid, și a revenit la jucătorul Gloriei care a șutat la poartă, dar Knoflach a scos în corner de lângă bară. În minutul 72 Neicuțescu a executat un corner de pe dreapta, iar Boiciuc a trimis cu capul din 6 metri, la colțul lung, pe lângă poartă. În minutul 90 Burlacu a executat o lovitură de la colțul terenului, de pe partea stângă, la bara a doua, iar Lopez a reluat cu capul, însă portarul ieșenilor a reținut. În minutul 90+2 Anton a șutat de la marginea careului, poziție centrală, dar Stoian a reținut și meciul s-a terminat cu victoria Politehnicii iași cu scorul de 1-0.

Gloria Buzău: R. Stoian – Sg. Pîrvulescu, Wiktorski, Lopez, Uțiu, Trebotic, Honciu (min. 68 Burlacu), Rz. Matiș (min. 52 Gaitan), Cr. Ciobanu (min. 74 A. Manea), Boiciuc, Blejdea (min. 68 Neicuțescu).

După 6 etape FC Gloria Buzău are 10 puncte, iar etapa viitoare va juca pe teren propriu, cu Dinamo București, marți, 20 septembrie.

sursa foto: captura video Digisport

Articolul precedentCentrul de Prevenire, Evaluare şi Consiliere Antidrog Buzău, va implementa nouă proiecte naționale de prevenire a consumului de droguri
Articolul următorBonificatii pentru cei care consumă puțin curent – Nicolae Ciucă: „Avem măsuri prin care să reducem risipa”