Gloria Buzău nu a reușit să producă surpriza și a pierdut cu 5-1 (1-0) meciul retur cu UTA Arad din barajul pentru promovarea în SuperLiga.

Buzoienii au avut prima ocazie de gol a meciului, în minutul 5, la lovitura liberă a lui ”Dudu” Sampaio, scoasă de sub transversală de portarul Iacob, dar arădenii au deschis scorul în minutul 16, prin Postolachi, la o gafă a apărării echipei antrenate de Adrian Mihalcea.

În partea secundă scorul a urcat la 3-0 după dubla lui lui Andrei Chindriș din minutele 49 și 66. Gloria a sperat la o revenire în joc după golul lui Valentin Alexandru din minutul 69, când la o lovitură liberă de la 23 de metri, poziție centrală, șutul jucătorului echipei din Buzău l-a lovit în călcâi pe Abeid și mingea a fost deviată suficient pentru a-l prinde pe Iacob pe picior greșit.

În ultimele 10 minute ale meciului Gloria a mai primit două goluri. În minutul 80 Wiktorski a pasat din lateral la portar, Rusu a preluat și s-a grăbit să scape de minge sub influența presingului atacanților arădeni și a trimis în stânga sa dar Stahla fost mai rapid și a interceptat, apoi a intrat în careu și i-a pasat în centru lui Postolachi care a marcat pentru 4-1. În minutul 89 Abeid i-a pasat în centru lui Philip Otele, care a șutat de la 18 metri, lângă bara din stânga, 5-1.

Gloria Buzău: D. Rusu – Oteliță, Vîrtej, Wiktorski, Sălceanu (Dr. Lazăr 66′) – A. Lopez, Trebotic (Istvan Fulop 81′) – Dudu Sampaio (Gaitan 32′), Greu (Val. Alexandru 46′), Blejdea (Marku 46′) – Boiciuc.

UTA câștigă cu 5-1 manșa retur a barajului și rămâne în SuperLigă. Gloria Buzău va mai juca cel puțin un sezon în Liga 2 pentru a reuși promovarea. Situația de la echipa buzoiană nu este tocmai una roză după ratarea promovării, pentru că majoritatea jucătorilor sunt la final de contract, iar unii dintre ei au semnat deja cu alte echipe.

Articolul precedentParteneriat istoric Gabriel Oprea-George Păunescu. Stenograme BOMBĂ – Cine e artizanul „sufrageriei” și de ce nu cere nimeni teza de doctorat a lui Coldea – Dezvăluiri incendiare