Gloria Buzău a înregistrat al doilea eșec în grupele Cupei României la fotbal, fiind învinsă pe teren propriu de echipa din Superliga Națională, UTA Arad. Arădenii au câștigat cu 3-1 după ce la pauză au condus cu 2-1, dar priul gol a fost marcat dintr-o poziție de offsaid.

UTA a deschis scorul după numai 30 de secunde de joc. O minge trimisă în stânga pentru Jobello , l-a găsit pe jucătorul Aradului nemarcat, dar și în poziție afară din joc, nesemnalizată de tușierul Claudiu Şchiopeţ din Braşov. Acesta a pătruns până în careul gazdelor, l-a fentat pe Pîrvulescu și a centrat pe jos în centrul careului, iar Keșeru a reluat din 10 metri în plasa porții apărate de Wynney.

În minutul 5, buzoienii au replicat printun șut expediat de Matiș, de la 22 de metri lateral stânga, la colțul scurt, dar Balauru a reținut în doi timpi. În minutul 14 Lopez a șutat de la circa 25 de metri, Balauru a respins în față, iar Dobrescu a trimis în corner din fața lui Neicuțescu.

În minutul 16 Gloria a reușit să egaleze. Matiș a executat un corner de pe dreapta, pe linia de 6 metri, iar Ariel Lopez, venit din spate, a reluat cu capul de la 7 metri i a trimis în colțul din stânga, 1-1.

În minutul 24, Ubbink i-a pasat lui Jobello, dar centrarea acestuia a fost deviată și apoi respinsă în corner de portarul Wynney. Din cornerul rezultat, executat de Ubbink, a a venit golul al doilea al arădenilor, marcat de Claudiu Keșeru, din 2 metri, 1-2 din minutul 25.

Meciul s-a mai echilibrat și situațiile de poartă nu prea au mai fost până la pauză, astfel că la vestiare s-a intrat șa scorul de 1-2.

În minutul 48 după o centrare de pe stânga, a lui Matiș, mingea a akuns la 7 metri de poartă, dar Ciobanu a reluat în brațele lui Balauru. În minutul 66 Rareș Popa a pătruns în careu și a fost faultat în careu în omentul centrării, chiar dacă a reușit să o facă și Keșeru a trimis spre poartă. Arbitrul de centru a dictat penalty pentru arădeni. Lovitura de la 11 metri a fost executată de Wesley Jobello, care a șutat pe centru, la semiînălțime și a marcat pentru 1-3.

În minutul 70 Buzău a avut o mare ocazie de a reduce din handicap. Mai întâi Balauru a respins șutul lui Ciobanu, de la 20 de metri, apoi mingea a ajuns în lateral dreapta la Matiș, care a șutat și el, dar din nou Balauru a respins în lateral. Mingea a juns la Gaitan, care de la 6 metri a șutat în Erico și apoi portarul Balauru a prins mingea. În minutul 72 Burlacu a șutat din colțul careului de 16 metri, pateral stânga, dar mingea l-a lovit în mână pe Dobrescu și arbitrul a dictat penalty pentru Buzău. Matiș a executat în stânga, Balauru a ghicit colțul și a respins, dar Vîrtej a reluat din colțul careului de 6 metri pe lângă poartă.

Din minutul 77 UTA a rămas în 10 oameni, după ce Erion Hoxhallari a văzut direct cartonașul roșu după o intrare cu talpa la Lazăr.

Ultima ocazie de gol a meciului i-a aparținut lui Ciobanu, în minutul 89, dar șutul acestuia de la 25 de metri, poziție centrală, a trecut puțin peste poartă.

Gloria Buzău: Wynney – Sg. Pîrvulescu, Vîrtej, Marku (Wiktorski 46′), R. Uțiu – A. Lopez, Honciu (Cr. Ciobanu 46′) – Al. Munteanu (Dr. Lazăr 62′), Rz. Matiș, A. Manea (Gaitan 46′) – Neicuțescu (D. Burlacu 68′). Antrenor: Adrian Mihalcea

UTA: Balauru – Dobrescu, Erico, Al. Benga (cpt.), Hoxhallari – Fl. Matei (Cibi 89′), Batha – R. Pop, Ubbink (Stahl 78′), Jobello (Otele 74′) – Keșeru (Postolachi 74′)
Antrenor: Laszlo Balint

Articolul precedentLiderul PER, Dănuț Pop, reținut de DNA! Ar fi primit 10.000 de euro pentru o angajare în cabinetul deputatului PSD Radu Cristescu
Articolul următorCombinațiile Companiei Aeroporturi cu ministerul lui Grindeanu: decizii aberante, ÎMPOTRIVA intereselor statului. MAFIA gunoaielor, dinamitată