Sâmbătă, 12 august, pe stadionul din Crâng, Gloria Buzău a jucat primul meci pe teren propriu din actualul sezon de Liga a 2-a. Buzoienii, pregătiți de Andrei Prepeliță, au întâlnit nou-promovata CS Tunari pe care au învins-o cu 2-1 (0-1).

Meciul a început cum nu se putea mai prost pentru buzoieni. În minutul 2 oaspeții au deschis scorul, după ce au recuperat la mijlocul terenului o degajare, mingea a ajuns la Paul Mitrică, iar acesta, scăpat singur cu portarul, a trimis pe lângă portarul Greab, de la 10 metri ușor lateral stânga, și a înscris în dreapta, 0-1.

În minutul 53 Gloria a reușit să egaleze. Șerban a schimbat direcția de atac cu o minge lungă din stânga în dreapta, Sergiu Pîrvulescu pasează cu pieptul la Pervan, acesta i-a trimis înapoi, iar fundașul dreapta al buzoienilor a avansat cu mingea spre centru și a șutat cu stângul din 16 metri reușind să înscrie lângă bara din stânga, 1-1.

În minutul 76 Gloria a marcat golul victoriei. Pîrvulescu a primit o minge în partea dreaptă și a pătruns până în lateralul careului, apoi a centrat în fața porții, iar Cristian Dumitru a trimis cu capul din 6 metri, în dreapta portarului, 2-1.

Gloria Buzău: Greab – Sg. Pîrvulescu, Patapis, Dobrosavlevici, Ferraresso (min. 66 Sălceanu), I. Șerban, Georgiev, Mat. Tănasă, Pervan (min. 78 Anghelov), Golan (min. 66 Radic), Cr. Dumitru.

Pentru Gloria Buzău urmează meciul din Cupa României, cu CSO Plopeni, miercuri, 16 august, de la ora 17.30. În etapa a 3-a din Liga a 2-a, marți, 22 august, de la ora 19.00, elevii lui Andrei Prepeliță vor juca în deplasare, cu Chindia Târgoviște.

Articolul precedentFoto: Incendiu la un service auto
Articolul următorMinivacanța de Sf. Maria. Cozi interminabile pe DN1 și Autostrada Soarelui. Vămile, blocate