SCM Gloria Buzău și CSM București au terminat la egalitate, 22-22 (10-9), partida disputată joi seară, la Sala Sporturilor Romeo Iamandi, într-un meci jucat în avans din etapa a 6-a a Ligii Naționale, pentru că în weekend bucureștencele vor avea meci în Liga Campionilor. De la Gloria au lipsit doi dintre centri, Rotaru și Zamfirescu, prima cu piciorul în ghips, iar cealaltă infectată cu COVID-19. Cele două echipe rămân în continuare pe primele două locuri în clasament, dar pot fi depășite de Rapid București, favorită la victorie în meciul de pe teren propriu cu CSM Slatina, dar și de Brăila, dacă echipa de brazilience de la Dunăre va câștiga la mai mult de două goluri diferență meciul din deplasare cu SCM RM. Vâlcea.

Gloria a început meciul cu echipa Cristinei Neagu, după ce a câștigat Cupa și Supercupa României în fața bucureștencelor, în turneul de la Brăila. Elevele lui Aurelian Roșca au început în forță și partida de joi seară și au deschis scorul prin Alina Ilie, apoi au avut 3-1 în minutul 5. Bucureștencele au egalat la 3 în minutul 8, dar în minutul 16 fetele de la Buzău s-au distanțat prima dată la 3 goluri, scor 7-4. Până la pauză Gloria a mai condus o dată cu 3 goluri, scor 9-6, iar în ultima secundă a primei reprize Omoreghe a marcat pentru 10-9.

Primul gol al reprizei a doua a fost marcat de bucureștence, prin Neagu, care a înscris de la 7 metri. În minutul 35 Gloria s-a distanțat din nou la 3 goluri, scor 13-10, după golurile marcate de Petrovic (2) și Alina Ilie. În doar 4 minute CSM București a întors rezultatul, scor 13-14. În minutul 47 bucureștencele au avut chiar două goluri avantaj, scor 15-17, după două reușite ale lui Lazovic, însă Buzăul a revenit și a egalat după golurile marcate de Harabagiu și Ilie. În minutul 58 Harabagiu a adus din nou Gloria la conducere, scor 20-19. Lazovic a egalat rapid, iar cu un minut și jumătate înaintea finalului Vasileuskaya a marcat un gol superb, sub transversală, pentru 21-20. Când mai erau 30 de secunde din meci Cristina Neagu a egalat dintr-o aruncare de la 7 metri, iar pe atacul gazdelor, Petrovic a marcat când mai erau două secunde. CSM-ul a repus rapid și Neagu a marcat de la centrul terenului, reușind golul egalizator. Gazdele au protestat, dar arbitrii au validat golul, considerând că a fost marcat în timpul de joc și nicio jucătoare de la CSM nu trecuse linia de centru înaintea aruncării Cristinei Neagu. Astfel meciul s-a terminat 22-22, golul din ultima secundă al Cristinei Neagu fiind singurul din acțiune marcat de optarul celor de la CSM București, celelalte 7 fiind înscrise din aruncări de la 7 metri.

SCM Gloria Buzău: Batinovic, Nenezic – Harabagiu 7, Petrovic 5, Ilie 4, Czeczi 2, Vasileuskaya 2, Moroianu 1, Simion 1, Stoleru, Munteanu, Vălean, Savu, Petruș. Antrenor: Aurelian Roșca. Gloria a ratat două aruncări de la 7 metri prin Czeczi și Moroianu, ambele în prima repriză.

CSM București: Grubisic, Batinovic – Neagu 8, Lazovic 6, Martin 3, Omoregie 2, Klikovac 1, Dindiligan 1, Ramusovic 1, Arntzen, Broch. Antrenor: Adrian Vasile.

Articolul precedentPolițiștii buzoieni au reţinut 5 permise de conducere pentru neaccordarea priorităţii
Articolul următorLudovic Orban demisionează din grupul parlamentar al PNL: „Nu voi vota guvernul Ciucă! PNL nu mai există”