Gloria Buzău n-a obținut decât o remiză în deplasarea de la Politehnixca Timișoara, la al doilea meci cu Adrian Mihalcea pe banca tehnică. Meciul, disputat duminică, 16 octombrie, de la ora 11.45, pe stadionul Știința din Timișoara, s-a terminat la egalitate, scor 1-1, după ce la pauză gazdele au condus cu 1-0.

Echipa buzoiană a fost dominată clar în prima repriză. În minutul 12 Popescu a șutat de la 22 de metri, ușot lateral stânga, iar Stoian a deviat în lateral. Mingea a lovit bara și a revenit în teren. În minutul 15, după un corner de pe stânga, Oanea a reluat cu capul din 6 metri și a trimis cu pământul, dar mingea a sărit peste poarta lui Stoian. În minutul 16 Manea șutează violent din 17 metri, fără preluare, însă trimite peste poartă. Un minut mai târziu, Bîrnoi a primit o minge în careu, s-a întors și a șutat cu stângul, din 15 metri, pe lângă poartă. În minutul 29 Bîrnoi a pătruns în careu pe stânga și a tras cu dreptul la poartă, iar Stoian a respins în dreapta sa.

În minutul 31 Bîrnoi a centrat din dreapta, de pe linia careului, în spatele apărării Buzăului, Vîrtej e depășit și Patrick Popescu, demarcat la bara a doua, a pus latul din 6 metri și a trimis în plasă, în dreapta, prinzându-l pe Stoian pe picior greșit.

În minutul 37 Matiș a executat un corner de pe partea stângă, a centrat în centrul careului, de unde Ariel Lopez a reluat cu capul spre poarta lui Murariu, dar portarul gazdelor a respins în corner de sub transversală. În minutul 45+3 Gloria a avut cea mai mare ocazie de gol a primei reprize. Alexandru Munteanu a primit o pasă pe culoar, a pătruns și a centrat pe lângă Murariu la bara a doua, iar Cârstocea aflat ușor în afara cadrului porții, a șutat din doi metri direct în bară.

În minutul 55 Gloria a reușit să egaleze. Boiciuc a combinat cu Ciobanu, și a pătruns ușor în stânga și a finalizat din 7 metri, cu latul, la colțul scurt, 1-1.

În minutul 74 Boiciuc a șutat la poartă din lateral dreapta, Isvoraru a respins în față și Alexandru Munteanu a trimis cu capul din 10 metri peste poartă. În minutul 81 Isvoranu a respins de sub transversală, o minge trimisă cu efect de Honciu dintr-o lovitură liberă din stânga careului.

Poli Timișoara: R. Murariu (Isvoraru 46′) – D. Radu, Bocșan (Germinio 71′), Tsvetkov, Taub – Sil. Pană, Pureca (D. Olariu 77′) – Bîrnoi, Rz. Milea (D. Benzar 58′), Oanea (Ignea 58′) – P. Popescu. Rezerve neutilizate: – Mada, Țurcaș, Zaluschi, Bryneus. Antrenor: Octavian Benga

Gloria Buzău: R. Stoian – Oteliță, Vîrtej, A. Lopez, Uțiu (Sălceanu 46′) – Trebotic, Cârstocea (Boiciuc 49′), Al. Munteanu, Rz. Matiș (Cr. Ciobanu 46′) – A. Manea (Honciu 46′), Val. Alexandru (Marku 83′). Rezerve neutilizate: Wynney – Val. Munteanu, Dudu, Dr. Lazăr. Antrenor: Adrian Mihalcea

Pentru Gloria urmează două meciuri la rând pe stadionul din Crâng: miercuri, de la 15.30, cu FC Botoşani, în grupele Cupei României şi lunea viitoare, de la ora 16.00, cu Progresul Spartac, în următoarea etapă de campionat, a 11-a.

Articolul precedentFoto: Motociclist accidentat pe strada Transilvaniei din municipiul Buzău