Gloria Buzău a reușit o victorie împotriva liderului în etapa a 5-a a play-off-ului Ligii 2, ultima a turului. Echipa antrenată de Adrian Mihalcea a bifat prima victorie din play-off chiar în fața celor de la CSA Steaua, 1-0 (0-0). Această victorie menține Gloria Buzău în lupta pentru promovarea în SuperLiga. Victoria are și un gust amar, pentru că Oteliță și Anghelov au părăsit terenul accidentați și probabil vor lipsi la următoarele meciuri, așa cum se va întâmpla și cu Sampaio ”Dudu”, care au primit cartonașe roșii pe finalul de meci.

Gloria Buzău a avut o primă ocazie în minutul 7, când după o combinație a lui Blejdea cu Sampaio, primul a șutat de la 18 metri, puțin pe lângă poarta Stelei. În minutul 27 Sălceanu a pătruns în careu și a pasat lui Boiciuc, dar atacantul gazdelor s-a împiedicat în 7 metri, dar a reușit să lovească mingea, din cădere, dar Dincă a deviat în corner.

În minutul 35 Adi Popa a insistat la o minge în careul buzoienilor, prima dată a trimis printre picioarele lui Rusu, mingea l-a lovește pe portar și s-a dus în lateral. Popa a încercat să devieze în gol, însă Sălceanu a fost mai rapid și a respins în corner. În minutul 42, Rusu a boxat în lateral mingea care se îndrepta sub transversală, după un șut-centrare din stânga, din lovitură liberă, a lui Adi Popa. În minutul 45+1 Chipirliu a scăpat în dreapta, a trecut pe lângă Vîrtej și a pătruns în careu, Rusu i-a ieșit în întâmpinare, iar atacantul Stelei a centrat în fața porții pentru Chunchukov, însă Oteliță a fost pe fază și a respins în lateral și scorul la pauză a rămas 0-0.

În minutul 59 Blejdea a centrat de pe stânga, în careu, Boiciuc a lovit mingea cu capul și i-a așezat-o pentru șut lui Sampaio, dar mingea a fost deviată în corner de un stelist. În minutul 61 gazdele nu reușesc să profite de ieșirea greșită a portarului Dincă. Boiciuc trimite spre poartă, dar Drăghici a intervenit salvator și a respins mingea în corner. În minutul 62 Sălceanu îi pasează în centru lui Sampaio, acesta pătrunde și șutează de la 17 metri, din cădere, fiind împins din spate de Enceanu, și mingea a trecut puțin pe lângă poartă, iar arbitrul de centru nu a văzut împingerea jucătorului Stelei și a arătat aut de poartă.

În minutul 71 Gloria Buzău a reușit să înscrie. Blejdea a pătruns în careu și a fost blocat la 5 metri de Chirpiliu, iar centralul a arătat corner de pe partea stângă pentru buzoieni. Cornerul a fost executat pe linia careului mic, Beța și Sabău nu au sărit, iar Ariel Lopez s-a înălțat dintre ei și a reluat cu capul din 5 metri, în dreapta, reușind să înscrie pe lângă portarul Dincă, 1-0.

În minutul 88 Adrian Mihalcea primește direct cartonașul roșu pentru că a șutat într-o minge ieșită în afara terenului și a trimis-o în teren deși un stelist vroia să repună de la margine. În minutul 90 arbitrul Lucian Rusandu a luat o decizie halucinantă acordând două cartonașe galbene în câteva secunde brazilianului Sampaio ”Dudu”. Pe primul l-a arătat pentru că Dudu a întârziat executarea unei lovituri libere, aproape de mijlocul terenului. Apoi Dudu s-a grăbit să execute lovitura liberă înainte ca arbitrul să-și noteze în carnețel, iar Rusandu a scos pentru a doua oară cartonașul galben și l-a eliminat pe jucătorul Gloriei cu toate că Dudu și-a cerut scuze față de arbitru, pentru că nu a așteptat, însă arbitrul era pornit să-i arate și al doilea cartonaș.

În minutul 90+1 la o minge aruncată în careu pentru Lazăr, acesta a trecut de Corbu și a șutat din dreapta, din unghi închis, prin fața porții. Mingea a trecut razant pe lângă bara a doua.

Gloria Buzău: D. Rusu – Oteliță (Greu 46′), Vîrtej, Wiktorski, Sălceanu – A. Lopez (cpt.), Gaitan (Șuteu 79′), V. Angelov (Dr. Lazăr 37′) – Dudu, Boiciuc (Val. Alexandru 68′), Blejdea (Pandele 79′)

În etapa următoare, luni, 1 mai, Gloria Buzău va juca tot pe teren propriu, cu Dinamo București.

Articolul precedentRomânia, în Cartea Recordurilor cu Tricoul Uriaș al Naționalei de Rugby. Gabriel Oprea, președintele UMPMV: „Rugby înseamnă stejari, sacralitate, înseamnă România”
Articolul următorSupărat că norocul nu este de partea sa, a spart ecranul unui aparat electronic