FC Gloria Buzău a terminat la egalitate meciul jucat în deplasare cu Chindia Târgoviște, marți seara, și rămâne neînvinsă după primele 3 etape. Echipa pregătită de Andrei Prepeliță a reușit să evite înfrângerea după ce gazdele au deschis scorul în minutul 80, reușind să egaleze cinci minute mai târziu prin nou-intratul Chică-Roșă.

Gloria a avut o primă ocazie de gol în minutul 17. Pîrvulescu a centrat din banda dreaptă, balonul a luat o traiectorie ciudată și s-a dus în transversală. În minutul 60 Pîrvulescu a primit mingea în colțul din dreapta al careului advers, nemarcat, a pătruns în careu și în momentul în care se apropie un adversar de el șutează la poartă, dar a trimis mult pe lângă bara din dreapta.

În minutul 80 Marc îl găsește foarte bine pe Șerban în careul advers, Andrei Șerban se descurcă foarte bine și finalizează cu un șut cu stângul de la 10 metri, iar mingea a intrat în poarta apărată de Greab, sub transversală, aproape de vinclu. În minutul 83 Ionuț Șerban a executat o lovitură liberă, dar Răilean a respins în lateral și apoi Gîț a degajat. În minutul 85, la un corner de pe dreapta, Ionuț Șerban a centrat în careu, iar Adi Chică-Roșă a reluat cu capul și a marcat la prima atingere a balonului, 1-1. În minutul 90+5 Buzăul putea marca și să plece de la Târgoviște cu toate cele 3 puncte, dar Dumitrache, după ce a depășit câțiva adversari și a pătruns în careu, în dreapta, a șutat de la 9 metri lateral, destul de slab spre centrul porții, iar Railean a parat cu brațul drept.

Gloria Buzău: Alexandru Greab – Sergiu Pîrvulescu (Adi Chică-Roşă 84’), Kamil Wiktorski, Dimitrios Patapis, Robert Sălceanu, Alin Dobrosavlevici, Ionuţ Şerban, Marko Pervan (Andreas Mihaiu 66’), Cristian Dumitru (Diogo Izata 46’), Matei Tănasă, Dominik Radic (Valentin Dumitrache 46’)

După 3 etape, Gloria Buzău este pe locul 8, cu 5 puncte, iar în etapa următoare, sâmbătă, 26 august, va juca pe teren propriu cu Metaloglobus București.

Articolul precedentToto Cutugno a murit! Cântărețul a împlinit de curând 80 de ani – Boala de care suferea – VIDEO