SCM Craiova a realizat astăzi o nouă surpriză în Liga Florilor, reușind să câștige cu 25-24 meciul cu SCM Gloria Buzău din etapa a 18-a. Miercuri seară, echipa pregătită de Bogdan Burcea a reușit unul dintre cele mai bune meciuri ale sezonului, după cel din meciul din deplasare cu Dunărea Brăila, unde au câștigat meciul deși au rulat doar 8 jucătoare. În partida din Bănie, Gloria a jucat fără Alina Ilie, Natalia Vasileuskaia și Mădălina Zamfirescu, iar antrenorul Adrian Chiruț a fost nevoit să improvizeze.

În fața propriilor fani, SCM Craiova s-a descurcat extrem de bine în duelul cu una dintre echipele cu pretenții din Liga Florilor, SCM Gloria Buzău. Prima repriză a fost una de mare luptă, în care niciuna dintre cele două formații nu a reușit să se desprindă pe tabelă în niciun moment. Craiova a condus o bună parte din timp, dar la un singur gol diferență, în timp ce buzoiencele finalizau atacurile rapid și restabileau egalitatea. Când Gloria prelua conducera, oltencele reveneau pe tabelă și nu-și lăsau adversarele să se desprindă.

S-a mers cap la cap până spre finalul reprizei, când trupa din Bănie a trecut în avantaj după o schemă excelentă de atac, iar la vestiare s-a intrat cu un avantaj de un singur gol în favoarea Craiovei, scor 13-12.

În repriza a doua handbalistele Craiovei s-au întrecut pe sine și au jucat ca o adevărată echipă, înscriind gol după gol în poarta Buzăului. Oaspetele au fost surprinse în multe rânduri de execuțiile și acțiunile personale ale Adinei Cace și Cristinei Zamfir, dar și de paradele Ekaterinei Dzhukeva, iar în minutul 40 tabela indica un avantaj de patru goluri, scor 20-16.

Gloria Buzău a alergat toată repriza a doua după egalare, dar echipa din Bănie a gestionat perfect finalul de meci care a fost extrem de tensionat, în care SCM Gloria a încercat să obțină măcar un egal, dar oltencele au câștigat cu 25-24.

Pentru Gloria au marcat: Harabagiu -9 goluri, Simion -5, Czeczi -3, Moroianu -2, Subțirică -1, Nenezic -1, Stoleru -1, Petrovic -1, Shteriova -1.

Gloria Buzău a rămas pe locul 4, cu 34 de puncte, profitând de înfrângerea pe teren propriu a celor de la SCM Rm. Vâlcea. Duminică, 20 martie, în următoarea etapă, buzoiencele vor juca în Sala Polivalentă din Capitală, împotriva celor de la CSM București.

sursa foto: facebook/scm Craiova

Articolul precedentPoliţiştii buzoieni au aplicat 4 sancţiuni contravenţionale pentru abateri privind transportul în regim de taxi şi au reţinut o autorizaţie de taxi
Articolul următorVIDEO Klaus Iohannis: „România este alături de Republica Moldova și de cetățenii săi, așa cum a fost mereu. Pe noi puteți să contați!”