Unirea Slobozia a învins cu scorul de 2-0 (2-0) colega de campionat Gloria Buzău, denumirea pe care și-a luat-o FC Buzău începând din această vară. Partida s-a desfășurat miercuri, 6 iulie, de la ora 11:00, pe stadionul Gloria din Buzău.

Unirea Slobozia s-a apărat bine, compact, sus, și au reușit să deschidă scorul încă din minutul 15, când Constantin Toma a transformat un penalty. În schimb,  Gloria a suferit la capitolul construcție. A încercat să desfăcă echipa bine așezată a adversarilor cu baloane aruncate în față, însă nu i-a reușit. Singurele mingi periculoase la poarta Unirii au fost în urma unor centrări. Trupa din Slobozia a fost mai eficientă inclusiv pe faza de atac, ea creându-și ocazii mai multe de gol în acest amical, atât în prima repriză, cât și în a doua.

Al doilea gol al jocului a fost marcat tot în prima repriză, în minutul 41, când Vlad Prejmerean a marcat pentru 2-0.

Gloria Buzău: Relu Stoian – Bogdan Oteliță, Daniel Vîrtej, Kamil Wiktorski, Robert Sălceanu – Georgian Honciu, Alin Cârstocea, Valentin Munteanu – Răzvan Matiș, Alin Manea, Cătălin Țîră. Rezerve: Dragoș Horeboiu, Albert Popa – Dragoș Lazăr, Denis Guță, Ariel Lopez, Pablo Gaitan, Dinko Trebotic, Alexandru Munteanu, Cristian Ciobanu, Dorin Burlacu, Andrei Banyoi, Andrei Blejdea, Sabin Lucea, John Boyson. Antrenor: Cristian Pustai

Unirea Slobozia: Mario Contra – Marius Ciobanu, Gabriel Lazăr, Ciprian Perju, Constantin Toma – Vlad Prejmerean, Antonio Cruceru, Robert Silaghi – Christ Afalna, Denis Golda, Ciprian Rus. Rezerve: Cristian Ciupercă – Ionuț Coadă, Serge Ekollo, Christo Bolohan, Alin Boțogan, Ionuț Dinu, Andrei Dorobanțu, Viorel Gîrbăcea, Dorin Radu, Alin Popa, Florinel Ibrian. Antrenor: Costel Enache

Imagine

Articolul precedent27 de posturi de medici scoase la concurs de Spitalul Județean Buzău
Articolul următorDoi temerari români străbat 2600 km cu caiacul pe Dunăre până la Marea Neagră