SCM Gloria Buzău a jucat duminică la prânz în prima deplasare a campionatului, pe terenul nou-promovatei CSM Tg. Jiu. După victoria de răsunet în fața campioanelor de la Rapid, în etapa trecută, în meciul de la Târgu Jiu echipa lui Adrian Chiruț a avut mult de tras pentru a obține cele trei puncte. Euforia succesului din etapa precedentă, dar și oboseală după duelul cu campioanele, au făcut ca la Târgu Jiu buzoiencele să se întrebuințeze pentru a obține cele trei puncte care să le mențină în poziția de lider în Liga Florilor după 3 etape.

Gorjencele au început foarte bine jocul, și în au avut două goluri avans în minutul 5, scor 3-1. Tot un avans de două goluri au avut și la jumătatea reprizei, 7-5. Gloria s-a regrupat din mers şi, după cinci reuşite consecutive, a trecut în avantaj, 7-10, în minutul 21. Gazdele n-au cedat și după ce au restabilit egalitatea la 11, au preluat conducerea, 13-11, în minutul 27, iar la pauză scorul a fost egal, 14-14, după un gol marcat de Czeczi. Tot Czeczi putea să aducă în avantaj echipa oaspete, în ultima secundă, dar a ratat.

Petrovic a marcat primul gol din repriza a doua, dar evoluția scorului a fost la fel de echilibrată, cele două echipe trecând pe rând la conducere, până la jumătatea reprizei secunde, când experienţa buzoiencelor și-a spus cuvântul. De la 21-21 în minutul 46 Gloria s-a desprins la trei goluri, în minutul 51, scor 22-25. Gazdele au încercat să revină, dar după ce s-a aupropiat la un gol în minutul 58, scor 26-27, Harabagiu a marcat pentru 26-28 după golul marcat de Harabagiu și meciul s-a terminat cu acest scor iar Gloria are maxim de puncte şi e prima în clasament după trei etape.

Pentru SCM Gloria Buzău au marcat: Ilyina -5 goluri, Harabagiu -5, Iuganu -3, Moroianu -3, Petrovic -3, Vasileuskaya -2, Burlachenko -2, Czeczi -2, Zamfirescu -2, Blazevic -1.

În etapa a IV-a, Gloria va juca pe teren propriu, cu Măgura Cisnădie.