SCM Gloria Buău a reușit miercuri seara să obțină o nouă victorie în Liga Florilor, câștigând cu 28-27 (13-12) meciul din etapa a 12-a cu CS Minaur Baia Mare. Fără Subțirică și Petrovic, echipa din Buzău și-a trecut în cont cele 3 puncte în meciul cu maramureșencele, care veneau după o înfrângere la Nantes, în grupele EHF European League.

Minaur a marcat primele două goluri ale meciului, dar cele două Aline, Ilie și Czeczi au adus Buzăul la conducere în minutul 6, 3-2. În minutul 13 Gloria s-a distanțat prima dată la două goluri, scor 6-4, iar în minutul 20 Vasileuskaya a dus Buzăul la 3 goluri avans, scor 8-5. Minaur s-a apropiat la un gol în minutul 25, scor 10-9, și au egalat la 12 în minutul 30, prin Tănăsie, dar Andreea Rotaru a marcat ultimul gol al primei reprize și gazdele au intrat în avantaj de un gol la pauză, scor 13-12.

Shteriova a marcat primele goluri ale reprizei a doua și Buzăul s-a instalat la conducere, iar oaspetele s-au apropita la un gol în minutul 38, 17-16. În minutul 43 gazdele s-au distanțat prima dată la 4 goluri, scor 21-17, după un gol marcat de Czeczi, iar în minutul 48 Stoleru a dus echipa buzoiană la 5 goluri avans, scor 23-18. De la 26-21 băimărencele au început să recupereze din handicap și în minutul 58 Laslo a adus echipa oaspete la un gol în spate, scor 27-26. Shteriova a marcat pentru 28-26, iar Tănăsie a redus din nou din handicap. Buzăul a avut atacul și a ținut mingea până la ultima pasă, moment în care Vasileuskaya a încercat o aruncare din extremă. dar a călcat strâmb și a lăsat mingea oaspetelor când mai erau 5 secunde, iar contraatacul oaspetelor a fost stopat de Rotaru.

Pentru SCM Gloria Buzău au marcat: Czeczi -7, Shteriova -7, Ilie -3, Savu -3, Stoleru -2, Rotaru -2, Zamfirescu -1, Harabagiu -1, Vasileuskaya-1, Batinovic -1.

Pentru Minaur au marcat: Lavko -10, Tănăsie -5, Burlachenko -3, Severin -3, Laslo -2, Zych -1, Fujita -1, Polocoșer -1 și Popa -1.

După 12 etape Gloria Buzău se află pe locul 6, cu 22 de puncte, iar Minaur este pe locul 8, cu 18 puncte. În etapa următoare, ultima a turului, Gloria Buzău va juca sâmbătă, 29 ianuarie, de la ora 15.30, în Sala rapid din București, cu CSU Știința București. Minaur Baia Mare va juca duminică, 30 ianuarie, de la ora 11.00, acasă, cu CSM București.

Articolul precedentDupă educația financiară și educația juridică, elevii din ciclul primar si gimnazial vor studia mediul înconjurator
Articolul următorA sunat la DSP ca să ceară certificat verde pentru hamsterul său. Ce răspuns a primit