SC Oțelul Galați și Gloria Buzău au încheiat parcursul din actuala ediție a Cupei României. În ultima etapă a grupelor formația gălățeană a pierdut cu scorul 0-2 (0-1) jocul de pe propriul teren cu Gloria Buzău. Gloria Buzău acumulează primele ei puncte în faza grupelor și cu golaveraj 3-3 termină pe locul 4. SC Oțelul, cu 1 punct, termină ultima, pe locul 6.

Meciul de pe stadionul Oțelul a fost unul cu mai multe situații de gol, desfășurat într-un ritm destul de bun pentru un meci fără nicio miză la calificarea în faza următoare. Prima situație periculoasă a aparținut gălățenilor, în minutul 7, când la șutul lui Gorovei de la 17 metri, mingea deviată de Vârtej a fost respinsă în lateral de portarul Wynney. În minutul 20, la un contraatac al buzoienilor, Boiciuc a primit mingea la 25 de metri și a șutat pe jos, dar Pop a reținut fără probleme.

În minutul 27, după un corner din stânga, mingea s-a lovit de Markovic și se îndrepta spre gol, însă Pop a fost atent și a respins de pe linia porții în față. Boiciuc a interceptat la 8 metri ușor lateral stânga și a tras la prima bară, iar Pop a intervenit din nou salvator.

În minutul 29 Markovic a fost prins pe picior greșit și Dragoș Lazăr a interceptat și a scăpat singur în careu cu Rareș Pop și l-a executat pe acesta cu un lob sub transversală, 0-1.

În minutul 37 Neagu a interceptat la 30 de metri și a șutat cu stângul de la circa 25 de metri, dar mingea a trecut peste vinclul din dreapta porții buzoienilor și la pauză s-a intrat la scorul de 0-1.

În minutul 48 gălățenii au avut o nouă situație bună de a egala. Cisotti a primit mingea la 40 de metri, a avansat talonat de Vîrtej și a pătruns în careu, de unde a șutat pe lângă portar, dar mingea a trecut puțin pe lângă bara din stânga.

În minutul 50 Gloria Buzău a reușit să-și majoreze avantajul. Pârvulescu a centrat de pe dreapta și boiciuc a reluat cu capul din colțul careului mic, din dreapta, și a înscris la bara a doua, 0-2.

În minutul 56 Gaitan a șutat puternic de la 25 de metri, puțin peste transversală. În minutul 59, Neagu a șutat de la 18 metri, pe jos, dar mingea a trecut pe lângă bara din stânga. În minutul 67 Neagu a executat puțin pe lângă bara din stânga o lovitură liberă de la 25 de metri central. În minutul 78 Adăscăliței a șutat de la circa 25 de metri, mingea a atins pământul în fața lui Wynney, dar portarul a respins în lateral. În minutul 85 Neagu a centrat dintr-o lovitură liberă din lateral din dreapta, aproape din colțul careului, Gorovei a reluat slab cu capul și Wynney a reținut. În minutul 90+1 Neagu a centrat în careu dintr-o lovitură liberă din poziție centrală, mingea a ajuns la Berisha, care a tras din 10 metri central, pe mijlocul porții, iar Wynney a respins. În minutul 90+2 Azinovic a reluat cu capul din 6 metri, dar din nou portarul buzoienilor a respins și scorul a rămas 0-2.

SC Oțelul: R. Pop – Andr. Rus, Ghiocel, Azinovic, D. Panait, V. Markovic (I. Neagu 33′), Cisotti (Mih. Adăscăliței 71′), Gorovei, Jardan (Berisha 74′), Bokhashvili (Cireș 33′), Mitoi (Laur. Maxim 46′). Antrenor: Dorinel Munteanu

Gloria Buzău: Wynney – Sg. Pîrvulescu, Wiktorski, Vîrtej, Sălceanu – A. Lopez (Trebotic 67′), Gaitan – Dr. Lazăr (Blejdea 46′), Sampaio (Cr. Ciobanu 81′), Val. Munteanu (Oteliţă 46′) – Boiciuc (D. Burlacu 76′). Antrenor: Adrian Mihalcea

Articolul precedentUn bărbat de 79 de ani a solicitat ajutorul Ambulanței, dar aceasta nu poate ajunge la el, într-un sat izolat din munții Buzăului