Duminică, de la ora 12.00, pe stadionul Gloria din Parcul Crâng, Gloria Buzău a primit vizita celor de la Politehnica iași, echipă promovată matematic în SuperLiga. Buzoienii nu au reușit nici de această dată câștige și au înregistrat a 5-a remiză din acest play-off, o remiză obținută însă în minutul 90+4, deși pe parcursul meciului au avut mai multe ocazii de gol. Interesant este faptul că toate cele trei meciuri din etapa a 7-a din play-off s-au terminat la egalitate.

Prima ocazie de gol a aparținut echipei din iași, în minutul 6. Roman a bătut un corner din dreapta, Lică s-a demarcat bine, a câștigat duelul aerian cu Wiktorski și a trimis cu capul spre colțul lung, în stânga, portarul e bătut, dar pe linie era Lazăr, care a respins cu capul.

În minutul 17, portarul a reținut o minge în urma unei lovituri de la colțul terenului și a încercat să repună balonul, dar în momentul în care a încercat să arunce mingea în față, portarul celor de la Gloria Buzău a scăpat balonul din mână în propriul călcâi, fiind atins la mână de Shayon Harrison, api mingea s-a dus spre propria poartă, dar acolo a fost Lazăr, care a preluat-o. Sorin Costreie, arbitrul partidei de la Buzău, i-a acordat cartonașul galben atacantului de la Poli Iași.

În minutul 24 Buzăul a avut o primă mare ocazie de a deschide scorul. Mingea a fost trimisă peste apărare dintr-o lovitură liberă, Lică a lăsat mingea să pice în spatele său și a vrut să protejeze, însă Boiciuc ia luat față și șutat din colțul careului de 6 metri ușor lateral stânga, dar mingea a lovit rădăcina barei de la colțul scurt și a ieșit în aut de poartă. În minutul 27 o nouă ocazie imensă a Gloriei. Oteliță a centrat de pe dreapta, la 8 metri, în mijlocul careului, dar Sampaio a trimis pe centru și Jankov a respins în dreapta sa, acolo unde era Blejdea, care a încearcat să trimită pe lângă portar, la colțul lung, dar Jankov a parat cu piciorul stâng și mingea a ieșit în aut de margine.

În minutul 31 Gaitan a primit o pasă în dreapta și centrează în stânga, la Blejdea, care a șutat cu dreptul, din 14 metri central, însă prea ușor pentru Jankov, care prinde balonul.

În minutul 49 Boiciuc a pasat peste apărare pentru Blejdea, care a preluat și a intrat în careu, a șutat de la 13 metri, dar portarul iașiului a respins în sus și mingea s-a dus spre dreapta, de unde tot Blejdea a reluat din vole, dar peste poartă.

În minutul 53 vine însă golul oaspeților. Roman a trimis o diagonală în dreapta, la Martac, care a pasat înspre centru către Harrison, iar acesta i-a așeazat mingea în careu pentru pătrunderea lui Cătălin Itu, iar acesta, nemarcat, a înscris cu un șut de la 10 metri, ușor lateral dreapta, la colțul lung, de lângă Sălceanu, 0-1.

În minutul 67 la o centrare de pe dreapta, Vojtus a trimis cu capul de la 12 metri puțin pe lângă poarta lui Rusu. În minutul 84 Boiciuc a pătruns în careu pe dreapta și a împins mingea în centru, iar Istvan Fulop a șutat din 12 metri central direct în Jankov și din el s-a dus pe lângă bara din stânga, în corner.

În minutul 90+4 portarul Rusu degajează lung, Boiciuc a deviat cu capul de la mijlocul terenului, Sampaio a preluat balonul din fața lui Viorel Lică și a pătruns în careu și a șutat pe jos, de la 13 metri, spre stânga, și înscrie. Jankov a întins piciorul, dar nu a ajuns la mingea care a intrat în plasă și a adus egalarea pentru Gloria.

Gloria Buzău: Denis Rusu – Bogdan Oteliţă, Kristi Marku, Kamil Wiktorski, Robert Sălceanu – Andrei Pandele (min. 57 Dinko Trebotic), Pablo Gaitan (min. 81 Istvan Fulop), Eduardo Sampaio Feitoza, Dragoş Lazăr (min. 46 Valentin Alexandru) – Andrei Blejdea (min. 57 Răzvan Greu, min. 81 Daniel Vîrtej), Alexandru Boiciuc.

După acest meci, Gloria Buzău rămâne pe locul 5, cu 39 de puncte, la un punct în spatele celor de la Dinamo București și cu 3 puncte peste Unirea Dej. În etapa a 8-a din play-off, Gloria Buzău va juca în deplasare, la Unirea Dej, joi, 11 mai, de la ora 17.30.

Articolul precedentAtitudine golănească a fostului șef DIICOT, față de doi polițiști care l-au oprit în trafic. Abuz de putere și trafic de influență: „Faceți cu mine chestii d-astea?”