FC Buzău a ratat calificarea în play-off-ul Ligii a 2-a după ce a pierdut meciul disputat sâmbătă după-amiază în Crâng, în ultima etapă a sezonului regulat, împotriva Concordiei Chiajna.

Singur gol a fost marcat în minutul 4 de Paul Batin, cu o lovitură de cap din 6 metri. Răzvan Matiș a centrat din partea stângă a careului, iar atacantul ilfovenilor a profitat de o eroare de plasament a apărării buzoienilor. Batin i-a luat fața lui Relu Stoian, ieșit prost din poartă, și a trimis în plasă.

În minutul 18 centrearea lui Cristian Ciobanu a ajuns la Chică-Roșă, dar reluarea acestuia cu capul e prinsă de portarul Aldescu. În minutul 30 Stoian a ieșit în afara careului și l-a blocat pe Voicu care a scăpat singur cu portarul, dar căpitanul buzoienilor și-a răscumpărat greșeala de la gol și scorul la pauză a rămas 0-1.

În minutul 52 putea fi 0-2. Pîrvulescu profită de încă o eroare în apărarea Buzăului, în care fundașii nu s-au coordonat, dar jucătorul ilfovenilor nu a reușit să-l învingă pe Stoian din câțiva metri. În minutul 73 Aldescu a ieșit greșit la o lovitură liberă de la mare distanță, Chică-Roșă a reluat cu capul, dar balonul a fost respins de pe linia porții de Marc. Un minut mai târziu Manea, din careu, a șutat la poartă, dar mingea a lovit bara și a ieșit în out.

Ultima calificată în play-off, după jocurile de sâmbătă – alături de Petrolul Ploiești, Hermannstadt, U Cluj, Steaua București și Concordia Chiajna – este Unirea Slobozia, creditată cu cele mai mici șanse, care a învins-o pe Ripensia (1-0) și a profitat de remiza dintre Csikszereda Miercurea Ciuc și FC Brașov (1-1) și de înfrângerea Buzălui.

FC Buzău: R. Stoian – R. Șt. Zamfir, Vîrtej, Wiktorski (A. Manea 46’), Sălceanu – Al. Munteanu (Ekollo 46’) (Neicuțescu 77’), Cârstocea (Pațurcă 62’), A. Lopez, Gaitan, Cr. Ciobanu (D. Burlacu 85’) – Chică-Roșă.