FC Buzău s-a calificat astăzi în optimile de finală ale Cupei României după ce a învins cu 2-1, după prelungiri, pe Academica Clinceni!

Într-o partidă din cadrul 16-imilor de finală, disputată miercuri seară, în Crâng, echipa buzoiană a trecut cu scorul de 2-1 (0-1; 1-1), după prelungiri, de prim divizionara Academica Clinceni, ultima clasată în Liga 1.

Cu un nou antrenor principal, Ionuț Chirilă, cei de la Clinceni au deschis scorul în minutul 28, prin bulgarului Chandarov. Uruguayanul Ariel Lopez a egalat în minutul 90+1 și a trimis meciul în prelungiri. Golul calificării a fost reușit în minutul 116 de Marian Chică-Roșă.

Cristian Pustai a început meciul în formula: R. Stoian – R. Zamfir, Vîrtej, A. Lopez, C. Toma, Gaitan, Cârstocea, Al. Munteanu, Ekollo, Cr. Ciobanu, Chică-Roșă.
Rezerve: Cr. Avram – Wiktorski, D. Rogac, A. Manea, Pațurcă, Ghinga, M. Keita, I. Neacșu, Oteliță

Articolul precedentCOVID-19. Aproape 70.000 de elevi învață online, după zece zile de la începerea școlilor
Articolul următorVlad Voiculescu: „Cîțu a transformat campania de vaccinare într-una politică”