Doar o remiză a reușit FC Buzău în partida amicală cu CSM Focșani, locul 2 în seria a II-a a Ligii a 3-a, într-un meci disputat la Focșani. Partida s-a terminat 2-2, dar formația lui Cristian Pustai a întors scorul după pauză, pentru că după primele 45 de minute echipa gazdă conducea cu 2-0.

FC Buzău a arătat rău în prima repriză, în care echipa din Focșani a înscris de două ori, prin Alexandru Taciuc, care a marcat în minutul 16, și Claudiu Băciuț, autorul golului din minutul 37. În minutul 53 Alin Cîrstocea a marcat pentru 1-2, cu un șut de la 18 metri, poziție centrală. În minutul 65 Alin Manea a pătruns pe partea dreaptă și a șutat din interiorul careului, 2-2.

FC Buzău: Stoian – Zamfir, Vîrtej, Wiktorski, Oltean, Munteanu, Lopez, Ekollo, Pațurcă, Mika Junto, Chică-Roșă. În repriza a doua au mai intrat: Avram – Sălceanu, Ciobanu, Petre, Cârstocea, Gaitan, Burlacu, Kanda, Manea, Oteliță, Ayemantey, Keita.

Echipa lui Cristi Pustai mai are două partide de verificare până la reluarea Ligii a 2-a, cu Poli Iași, test care va avea loc miercuri, 16 februarie, și cu SC Oțelul, meci programat sâmbătă, 19 februarie.