Viitorul Tg. Jiu a întrerupt seria de nouă victorii consecutive, șase în campionat și trei în Cupa României, aechipei antrenate de profesorul Cristian Pustai. Sâmbătă, de la ora 11.00, pe stadionul din Parcul Crâng, în etapa a 9-a a Ligii a 2-a, FC Buzău a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-1), meciul împotriva grupării gorjene, antrenate de Eugen Trică. Marele absent al buzoienilor a fost Chică-Roșă, care s-a căsătorit astăzi, iar colegii nu au reușit să-i facă cadou victoria. FC Buzău a jucat o repriză întregă cu un om mai puțin după ce fundașul central Daniel Vîrtej a fost eliminat în minutul 45+1 după ce a primit al doilea cartonaș galben, după ce pe primul l-a primit în minutul 38.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 3, la o acțiune prelungită de atac a gorjenilor, la capătul căreia Gabriel Dodoi a reluat în plasă, din apropiere, o minge respinsă în față de Stoian. Ciprian Rus putea să majoreze avantajul oaspeților, dar mingea a lovit transversala. În minutul 25 FC Buzău a egalat în urma unui penalty acordat după un henț în careu. Cristian Ciobanu a executat pe centru și a marcat pentru 1-1. În finalul primei reprize FC Buzău putea trece la conducere. Zamfir a centrat în centrul acreului, Găitan a reluat spre poartă, Eftimie a respins în față, iar Ciobanu a reluat în transversală.

După pauză, cu un om mai puțin pe teren, FC Buzău nu a mai pus presiune la poarta adversă, chiar dacă au mai avut două-trei situații bune de poartă, și meciul s-a terminat la egalitate.

FC Buzău: R. Stoian – R. Zamfir, Vîrtej, A. Lopez, Tud. Oltean, Gaitan, Cârstocea, Al. Munteanu, Pațurcă, Cr. Ciobanu (cpt.), Ekollo. Rezerve: Cr. Avram – Wiktorski, D. Rogac, C. toma, Cip. Petre, Ghinga, Kanda, Al. Neacșu, Oteliță. Antrenor: Cristian Pustai

După 9 etape, FC Buzău ocupă locul 6, ultimul de play-off, cu 17 puncte, cu patru mai multe decât ocupanta locului 7, Metaloglobus București. În Liga a 2-a urmează o pauză de două săptămâni, campionatul fiind întrerupt pentru jocurile echipelor naționale. La reluare, în etapa a 10-a, sâmbătă, 16 octombrie, FC Buzău o va întâlni în deplasare pe Dacia Unirea Brăila.

Imagine

Articolul precedentPSD revine cu solicitarea adresată Politiei de a sancționa ilegalitățile de la Congresul PNL
Articolul următorMetalul Buzău a câștigat cu 3-1 meciul din etapa a VI-a cu Viitorul Ianca