FC Buzău a pierdut cu 1-5 (1-1) amicalul jucat vineri seara la Buzău cu FCSB. Meciul s-a jucat în prezența a circa 4000 de spectatori.

La Buzău, FCSB a început meciul cu cea mai bună formulă avută la dispoziție de antrenorul Dinu Todoran și a deschis scorul încă din minutul 4. Autorul golului a fost Răzvan Oaidă, care a profitat de respingerea greșită a lui Relu Stoian.

Gazdele au egalat în minutul 21, din penalty, prin Cristian Ciobanu. Lovitura de la punctul cu var a fost obținută de Ekollo, care a fost faultat în careu de fundașul stânga Andrei Cordea.

După pauză FCSB a schimbat aproape o jumătate din echipă.

Echilibrul s-a menținut până în minutul 68, când Alexandru Musi a șutat din interiorul careului. Pasa de gol, una lobată, i-a aparținut lui Octavian Popescu. Nou-venitul Stipe Vucur a făcut 3-1 în minutul 71, profitând de o serie de gafe în lanț în apărarea gazdelor, după o cetrare venită de la Vînă, iar 4-1 s-a făcut doar 3 minute mai târziu, grație unui gol reușit de Cristi Dumitru, de la 2 metri. Ionuț Vînă a închis tabela în minutul 87, dintr-un penalty acordat poate cu prea mare lejeritate după o cădere în careu a lui Dumitru.

Echipa de start Gloria Buzău: Stoian – Oțelită, Ghinga, Wiktorski, Toma – Mondragon, Cârstocea – Ciobanu, Ekollo, Oltean – Chica-Rosa. Rezerve: C. Avram, Horeboiu, Iana, Vîrtej, Keita, D. Lazăr, Al. Munteanu, Socol, C. Petre, G. Andronic

Echipa de start FCSB: A. Vlad – Haruț, Al. Crețu, Vucur, Cordea – Ov. Popescu, Oaidă, Olaru – Moruțan, Tănase, Oct. Popescu. Rezerve: Straton, Crețu, Ondrasek, Cristea, I. Stoica, Vînă, Dumitru, Perianu, Musi, Radunovic

sursa foto: gsp.ro