FC Buzău s-a impus în meciul revanșă cu Metaloglobus București, reușind să câștige cu 3-2 (1-1) partida de la București, după ce în meciul de la Buzău bucureștenii au câștigat cu 2-1.

FC Buzău a deschis scorul în minutul 30, în urma unui șut de la marginea careului a lui Paul Pațurcă. Gazdele au restabilit egalitatea în minutul 43 prin Ovidiu Herea, care a șutat puternic de la 7 metri, fără speranțe pentru portarul Avram. În minutul 50 Alexandru Potecea a adus Metaloglobusul în avantaj, cu un șut din interiorul careului, la colțul lung. FC Buzău a egalat la 2 prin golul marcat de Chică-Roșă, după un corner de pe partea dreaptă. În minutul 68 Ariel Lopez a marcat cu capul din 7 metri după o lovitură liberă de la 25 de metri.

AS FC Buzău: Cristian Avram – Bogdan Oteliţă, Kamil Wiktorski, Ariel Lopez, Cristi Sălceanu, Paul Paţurcă, Alin Cârstocea, Cristian Ciobanu, Ciprian Petre, Modibo Keita, Adi Chică Roşă.

În repriza a doua au intrat Relu Stoian – Radu Zamfir, Daniel Vîrtej, Malolo Ekollo, Pablo Gaitan, Dorin Burlacu, Dieudonne Kanda, Alin Manea, Tudor Oltean, Mihai Neicuţescu, Ayemantey Abraham.

Sâmbătă, în următorul amical, FC Buzău o va întâlni în deplasare pe CSM Focșani.

Articolul precedentBănuit de furt identificat de poliţiştii râmniceni
Articolul următorGalerie foto: Au continuat acțiunile de verificare pe linia incendiilor necontrolate de vegetatie uscata