FC Buzău a învins cu 2-1 (1-0) liderul seriei a II-a a Ligii a 3-a, Oţelul Galaţi, într-un meci de pregătire din pauza de iarnă. Fotbaliştii antrenaţi de Cristi Pustai au încheiat perioada de pregătire precompetiţională după victoria asigurată pe teren propriu

Gazdele au deschis scorul în minutul 4, după un corner de pe dreapta, prin Adi Chică-Roşă. Mihai Neicuţescu a majorat diferența în minutul 68, cu o lovitură cu capul, din 4 metri. Unicul gol al oaspeţilor a venit în minutul 85 şi a fost înscris de Alin Nica, după o acțiune personală porită de la centrul terenului.

Oțelul Galați: Ursu – Farcaș, Sîrghi, Ghiocel, Nedelea – Adăscăliței, D. Cireș, Nistor – Cisotti, Cîrjan, Cricimar. În repriza secundă, care a durat 60 de minute conform înțelegerii dintre cele două staff-uri tehnice au mai evoluat: Rus, Hagiu, Yabre, Țica, M. Cireș, Neagu, Jardan, Nica, Savu și Green.

Următoarea confruntare a fotbaliştilor buzoieni va avea loc sâmbătă, 26 februarie 2022, începând cu ora 11:00, pe arena din Crâng. FC Buzău va întâłni „lanterna roşie”, AFC Astra Giurgiu (20/20 cu -1 pct. după ce giurgiuveni au început campionatul cu -20 de puncte), în primul meci oficial din 2022.

Până la reluarea campionatului Ligii a 3-a, Oțelul Galați mai are programate două meciuri amicale, cu Hușana Huși și cu Sporting Vaslui.

Articolul precedentConsultații medicale pentru persoane dintr-o zonă a Buzăului care nu mai are medic de familie de 6 luni