Vineri după amiază, pe stadionul Municipal din Râmnicu Sărat, s-a disputat derby-ul din play-off-ul seriei a II-a din Liga a 3-a, între CSM Râmnicu Sărat și Metalul Buzău, ocupantele primelor două locuri în serie, despărțite de 4 puncte înaintea etapei a doua din play-off. meciul s-a terminat la egalitate, scor 1-1 (0-0), cu ambele goluri marcate pe final de meci.

Prima repriză a fost una echilibrată, în care ambele echipe au avut câteva ocazii de a deschide scorul. În minutul 7 Danciu i-a pasat în careu, în partea dreaptă, lui Socol, care a lutat pe colțul lung, dar mingea a trecut pe lângă poartă. În minutul 10 Metalul a ajuns în careul gazdelor, dar șutul lui Mănăilă de la 10 metri a fost deviat de Oprea, cu capul, peste poartă, în corner.

În minutul 27 Puiu l-a faultat la 17 metri, ușor lateral dreapta, pe Ignat, iar lovitura liberă a fost executată de Ionuț Roman, peste zid, pe colțul scurt, dar mingea a șters transversala și a ieșit în aut de poartă. În minutul 30 Socol a executat o lovitură liberă din lateral dreapta, a centrat în careul mic, la bara a doua, de unde Ioniță a trimis cu capul pe lângă poartă. În minutul 40, după o țesătură de pase a jucătorilor de la Metalul, mingea a ajuns în careu, la Arnăutu, care a șutat din lateral stânga, pe colțul scurt, dar Toader a respins în corner.

În minutul 44, după minute bune de dominare a celor de la Metalul, care s-a lovit însă de apărarea supraaglomerată a celor de la Râmnicul Sărat, Ignat a avut un șut de la 16 metri, care a trecut puțin pe lângă bara porții apărate de Dinu și rezultatul la pauză a rămas 0-0.

În minutul 49, Metalul a ratat o nouă ocazie de a deschide scorul, dar șutul de la 13 metri a lui Arnăutu a fost deviat în corner de un jucător al gazdelor. Meciul a continuat cu o ușoară dominare a oaspeților, dar doar la capitolul posesie, pentru că echipa gazdă s-a închis foarte bine și a ripostat pe contraatac.

În minutul 90, Danciu a recuperat o minge la centrul terenului, a pasat în stânga pentru Ignat, care a intrat în careu în lateral stânga, a driblat doi adversari și a șutat de la 8 metri, dar Dinu a deviat mingea, care a ajuns la Mihalache, iar acesta a scos-o la 10 metri pentru șutul lui Danciu, care a trimis pe colțul scurt și a deschis scorul 1-0.

Metalul a alergat după egalare, iar gazdele au făcut tot ce le-a stat în putință pentru a-și păstra avantajul. În minutul 90+6, după o pasă lungă a lui Puiu, mingea a fost trimisă în dreapta de Nedelcu pentru Moldovan, care a centrat în careul mic, la bara a doua, Mănăilă a fost blocat de Mihalache în momentul în care a vrut să trimită în poartă, dar mingea a ajuns la 5 metri, la Ghinga, care a trimis în poartă și a egalat, 1-1.

CSM Rm. Sărat: Toader – Calotă, Ceaușel, M. Ioniță, Năstase – Danciu (min. 90+3 Burlacu), D. Oprea, I. Roman (min. 86 Mihalache), M. Socol – A. Ignat (min. 86 Surugiu), M. Constantinescu (min. 86 Cl. Băciuț). Antrenor: Marius Tîrîlă.

Metalul Buzău: Dinu – Puiu, Ghinga, Nedelcu, D. Mihai (min. 86 Cocârlă)- Marcu (min. 86 Ceaușu), A. Manea (min. 70 Ad. Moldovan), Mănăilă, Bortoneanu – Tudorică (min. 86 D. Stan), Arnăutu. Antrenor: Vali Stan

CSM Rm. Sărat rămâne lider în seria a II-a din Liga a 3-a, cu 49 de puncte, iar Metalul este pe locul 2, cu 45 de puncte. Etapa viitoare, CSM Rm. Sărat va juca în deplasare la Unirea Braniștea, iar metalul Buzău va primi vizita celor de la Aerostar Bacău. Meciurile se vor juca vineri, 14 aprilie, de la ora 17.00.