FC Buzău a debutat cu o înfrângere în prima etapă a Ligii a 2-a, în fața celor de la  FC Hermannstadt, echipă care anul trecut a jucat în Liga 1. Buzoienii, antrenați de Cristi Pustai, au deschis scorul în meciul jucat pe stadionul din Mediaș, dar au fost egalați până la pauză și în startul reprizei a doua au primit și golul al doilea, partida încheindu-se cu scoruld e 2-1 pentru echipa din Sibiu.

FC Buzău a deschis scorul în minutul 26, la o fază de contraatac, Cristian Ciobanu a pătruns în dribling din partea dreapta spre centru, și a șutat de la 18 metri poziție centrală, pe jos, plasat, la rădăcina barei din dreapta, 0-1. În minutul 43 sibienii au restabilit egalitatea pe tabela de marcaj. După un triunghi de pase în dreapta, Pantea a scăpat în dreapta careului, a centrat pe jos în centrul careului, iar Silviu Balaure a preluat și a șutat de la 7 metri, central, pe lângă portarul Stoian, 1-1.

În minutul 48 Oroian a pătruns în careu pe stânga, însă a fost blocat de Wiktorski, care a degajat la 16 metri unde se afla Baba Alhassan, iar acesta a prins un șut superb în vinclul din dreapta porții apărate de Stoian, 2-1.

Din minutul 77 FC Buzău a rămas în 10 jucători, Ghinga fiind eliminat pentru un fault din spate, în calitate de ultim apărător, asupra lui Petrișor Petrescu.

FC Hermannstadt: I. Pop – Pantea, Bejan (Antoche 46′), I. Stoica, Opruț – Andr. Lungu (min. 69 Mino Sota) – Balaure, Alhassan, I. Năstăsie (min. 69 P. Petrescu), Oroian – Buhăcianu. Antrenor: Marius Măldărășanu

FC Buzău: R. Stoian – Oteliță (min. 85 R. Zamfir), Wiktorski (min. 85 Găitan), Ghinga, C. Toma (min. 90+1 Cip. Petre) – Cr. Ciobanu, Mondragon (min. 66 A. Lopez 66′), Ekollo, Cârstocea (min. 66 Al. Munteanu) – Chică-Roșă, T. Oltean. Antrenor: Cristian Pustai

Petrolul Ploiești a debutat cu dreptul în noul sezon, reușind să învingă Poli Iași, cu 2-0. Tot sâmbătă, s-au mai disputat alte cinci jocuri:

• Astra Giurgiu – Metaloglobus 1-2
  • Concordia Chiajna – Unirea Constanța 2-0
  • CSC Șelimbăr – Dacia Unirea Brăila 3-1
  • Unirea Dej – Unirea Slobozia 0-2
  • Ripensia Timișoara – Dunărea Călărași 3-3

În etapa a II-a, FC Buzău va juca pe teren propriu cu U Cluj, duminică, 8 august, de la ora 12.00.