Sâmbătă după amiază, pe stadionul Municipal din Brăila, s-a disputat meciul din etapa a 4-a din play-out în seria a II-a din Liga a 3-a, între Dacia Unirea Brăila și Voința Limpeziș, ultimele două clasate. Brăilenii au sperat într-un meci bun și un rezultat pozitiv în fața echipei care avea doar o singură victorie până acum, și aceea obținută tot în fața echipei de la malul Dunării. N-a fost să fie, iar o contribuție importantă la acest eșec au avut-o și arbitrii partidei, care au fost depășiți total de joc, iar greșelile au fost aroape exclusiv favorizînd echipa din județul Buzău. Meciul s-a terminat cu victoria celor de la Limpeziș, scor 0-3 (0-2).

În minutul 8 Lemnaru a șutat la poartă de la 22 de metri, dar mingea a fost deviată în corner. Brăilenii au respins lovitura de la colțul terenului dar mingea a ajuns la Cristian Lazăr, care a șutat de la 17 metri, ușor lateral dreapta și a trimis mingea în poartă, la colțul lung, 0-1. În minutul 15, la o lovitură liberă a celor de la Limpeziș, mingea a fost aruncată în careu, dar Ghiceanu a trimis cu capul peste poartă, din 8 metri. În minutul 18, la un corner bătut de Bădilaș, oaspeții au respins, dar mingea a ajuns la Buhăescu, care a șutat de la 18 metri, dar prea slab și portarul Paraschiv a reținut. În minutul 23, Bădilaș a executat o lovitură liberă din apropierea colțului terenului, lateral dreapta, Bădilaș a centrat, dar prea lung și mingea a depășit toți jucătorii și a ieșit în aut de poartă.

Dacia Unirea merita să primească o lovitură de la 11 metri în minutul 39, când Vali Robu a pătruns în careu și a fost faultat clar în suprafața de pedeapsă, însă nici centralul Dan Hrușcă și nici asistentul Alexandru Ciuraru nu au văzut infracțiunea. Mai mult, Robu a primit un cartonaș galben pentru simulare. În minutul 43, Cristian Lazăr, aflat în poziție afară din joc dar nesemnalizată de tușier, a primit o minge ăn careu și i-a pasat lui Fabio Mihai care a înscris din 3 metri și a dublat avantajul oaspeților.

În secunda 43 a reprizei a doua, Carnișca a respins greșit mingea cu capul și aceasta a ajuns în piciorul lui Alexandru Lemnaru care a marcat cu un șut de la 17 metri, aproape de vinclu, 0-3. În minutul 62 la un corner de pe dreapta executat de Pucheanu, mingea a fost trimisă în careu, dar Ghiceanu a trimis din 8 metri puțin peste poartă. În minutul 88 Robu a scăpat spre poarta oaspeților, dar a fost deposedat la marginea careului de 16 metri și mingea a fost trimisă în aut de margine.

Dacia Unirea: Toma – Stepanenco (min. 46 Carnișca), Sava, Simion, Bădilaș – Răileanu (min. 46 Gorgovan), Boroșu (min. 83 B. Ene), Mendez, Buhăescu (min. 63 Vlad Orzan) – V. Robu, Ghiță (min. 63 R. Dragomir).

Voința Limpeziș: Paraschiv – Ursu, Bratu, Chivu, Pucheanu, Lazăr (min. 76 Păun), Mihai, Lemnaru (min. 83 Chalbi), Tiomela, Filip, Ghiceanu (min. 74 Vladu)

În etapa viitoare, ultima a turului din play-out, Dacia Unirea va juca în deplasare la Viitorul Ianca. Voința Limpeziș a mai adunat 3 puncte în clasament, dar nu-i ajută pentru a evita penultimul loc în serie, iar etapa viitoare vor întâlni pe teren propriu pe CSM Focșani.

Articolul precedentMiron Mitrea, concluzie după anunțul guvernanților despre gaura de la bugetul de stat – Ce miză reală are rotativa
Articolul următorUnirea Braniștea a învins cu 1-0 pe Metalul Buzău