CSM Râmnicu Sărat a câștigat cu 2-1 (2-0) meciul din prima etapă a Ligii a 3-a, seria a II-a, jucat pe teren propriu cu CS Făurei. CSM Râmnicu Sărat a dominat prima repriză, iar la pauză au condus cu 2-0, chiar dacă golurile au fost marcate în ultimele 10 minute ale primei reprize. În partea a doua a jocului CS Făurei a reușit să reducă din handicap.

Meciul a început cu două ocazii de gol la ambele porți. Mai întâi, gazdele au avut o lovitură liberă din lateral, executată de Roman la colțul scurt, respinsă însă de jucătorii Făureiului, iar apoi portarul Vasilică Ion a respins în lateral la lovitura de cap a lui Mihalache, care se ducea sub transversală. CS Făurei a declanșat un contraatac prin Chiburta, dar acesta a fost blocat la marginea careului de un fundaș al CSM-ului și a trimis în aut de poartă.  Meciul a continuat cu un joc deschis de ambele părți, cu faze de poartă, dar golul a venit abia în minutul 36. La un aut de pe partea dreaptă, Roman a trecut de doi adversari și a centrat în fața porții și Ricardo Petre Mihalache a înscris cu latul din 4 metri.

În minutul 41 Chiburta a fost faultat la 28 de metri lateral dreapta. Moise a bătut în centrul careului, gazdele au respins și i-au surprins pe contraatac pe cei de la Făurei, Mihalache reușid să realizeze dubla, trimițând de la 16 metri pe lângă portar, 2-0

Repriza a doua s-a jucat pe o ploaie torențială, iar CS Făurei a fost cea care a marcat în minutul 73. Mocanu a centrat de pe dreapta, iar Stelică Nicoliță a trimis cu capul, la colțul lung, 2-1.

CSM Rm. Sărat: Toader – Tîrîlă, D. Oprea, Ceaușel, Pleșoiu (min. 46 Pasa), Ionescu Racovițeanu, Roman, Constantinescu (min. 82 Pescaru), Mihalache (min. 88 Crețu), Socol (min.76 Ignat), Dogaru.

CS Făurei: V. Ion – Mocanu, Drezaliu, Gîță, Comșa, Chihaia, Bălan, Boungou (min. 66 Agache), Moise, Chiburta (min. 78 Vasiliu), S. Nicoliță

Articolul precedentAngajări pe perioadă determinată la Casa Județeană de Pensii Buzău
Articolul următorCODUL PORTOCALIU de ploi torențiale a fost prelungit!