Vineri, seara, la Râmnicu Sărat, s-a jucat meciul dintre CSM Râmnicu Sărat și Metalul Buzău, ocupantele primelor două locuri în grupa de play-off din seria a II-a a Ligii a 3-a. Meciul a contat pentru etapa a 8-a din play-off, penultima dinaintea barajului de promovare. Metalul Buzău a abordat acest meci cu jucători care au evoluat mai puțin în acest sezon, menajându-și titularii, iar CSM Rm. Sărat a câștigat cu 4-0 (3-0), revenind astfel pe locul 1 în serie. Aceasta a fost cea mai severă înfrângere suferită de Metalul în acest sezon competițional.

CSM Râmnicu Sărat a deschis scorul în minutul 17, dintr-un penalty transformat de Matei Constantinescu. În minutul 27, Ionuț Roman a executat o lovitură liberă de la 25 de metri, ușor lateral stânga. Acesta a șutat peste zid, aproape de vinclul de la colțul scurt, și a marcat pentru 2-0. În minutul 31 Andrei Ignat a fost faultat în careu și tot el a executat lovitura de pedeapsă și a marcat pentru 3-0. Oaspeții au ieșit mai mult la atac, dar s-au lovit de apărarea ermetică a echipei gazdă, iar șuturile de la distanță nu au pus în pericol poarta râmnicenilor.

În debutul părții a doua cei de la Metalul au avut o posesie mai bună, dar fără a pune mari probleme apărării adverse. În minutul 58 Moldovan a executat o lovitură liberă de la 25 de metri, perpendicular pe poartă, dar mingea a trecut mult peste poartă. Două minute mai târziu, Marcu a fost într-o poziție bună în careul gazdelor, dar a întârziat șutul și a fost blocat.

În minutul 66, la un contraatac al gazdelor, Dorin Burlacu a pătruns pe partea stângă, a intrat în careu și chiar dacă a intrat în unghi închis a șutat la poartă, pe lângă portarul mihăescu, la colțul lung, 4-0.

Metalul a mai avut o ocazie de a marca în minutul 89, la o acțiune prelungită de atac, finalizată de Antone cu un șut de la 12 metri, dar mingea l-a lovit în cap pe un jucător al gazdelor și a ieșit în aut de margine.

Metalul Buzău a jucat cu următoarea echipă: C. Mihăescu – Trandafir, B. Manole, I. Mihăescu, I. Spătaru (min. 80 D. Mihai) – A. Marcu (min. 87 Antone), Ceaușu, D. Stan, Chiriac – C. Bardaș, Cocîrlă (min. 46 Ad. Moldovan).

În ultima etapă din play-off, Metalul Buzău va juca pe teren propriu cu Aerostar Bacău, iar CSM Râmnicu Sărat se va deplasa la Galați, pentru meciul cu Unirea Braniștea.

Articolul precedentNumărul polițiștilor din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Buzău s-a mărit cu 20 de agenţi de poliţie
Articolul următorDosarul Tomata Otrăvită. Traficanții de chimicale au vândut otravă la fermieri din toată țara