Meci cu scântei marți după-amiază la Bistrița, între două echipe cu pretenții la un loc de cupă europeană, SCM Gloria Buzău și Măgura Cisnădie. Având în Elena Voicu un portar în zi de grație, Măgura Cisnădie a obținut o victorie importantă, la capătul unui meci tensionat, în care Buzăul a ratat 4 aruncări de la 7 metri. La final, Măgura Cisnădie a câștigat cu 22-20 (10-9).

Buzăul a început bine și a condus cu 2-0 și 3-1. În minutul 19 fetele lui Mihăilă s-au distanțat la 3 goluri, scor 7-4. Până la pauză Gloria a mai înscris de două ori, prin Iuganu, ambele de la 7 metri, iar Măgura a marcat de 6 ori și a intrat în avantaj de un gol la pauză, scor 9-10.

După pauză Gloria a egalat de trei ori, ultima dată la 12-12. În minutul 50 Măgura Cisnădie s-a distanțat prima dată la 4 goluri, scor 15-19. Cu două jucătoare în plus în ultimul minut, Gloria Buzău nu a marcat decât un gol și a pierdut cu 20-22.

Gloria Buzău: Iordache, Polocoșer – Rotaru 5, Iuganu 4, Janjusevic 4, Petruș 3, Subțirică-Iovănescu 1, Simion 1, Klikovac 1, Ilie 1, Munteanu, Stoleru, Livrinikj. Antrenor: Ovidiu Mihăilă.

La final, între antrenorii celor două echipe a izbuncit un conflict, Alexandru Weber a vrut chiar să sară la bătaie, fiind cu greu potolit de jucătoarele sale și de oficiali ai echipei.

În ciuda acestui eșec, Gloria Buzău a rămas pe locul 4, cu 29 de puncte din 16 meciuri jucate. Mâine este zi liberă, iar joi, de la ora 12.00, va juca cu CSU Cluj Napoca, echipă aflată pe penultimul loc în clasament.