Metalul Buzau a remizat, ieri, 1-1, cu Petrolul Ploiesti, intr-un meci de verificare

În baza relațiilor cordiale dintre Vali Stan și fostul președinte al Oțelului, Mariu Stan, Metalul a disputat un amical, ieri, cu Petrolul Ploiești, echipa pe care cei mai mulți dintre specialiști o consideră principala favorită la promovare în Liga I. Buzoienii nu și-au respectat niciun moment condiția de sparring partner, jucând de la egal la egal cu ploieștenii și având câteva ocazii importante de a marca.

Tot Metalul a fost echipa care a deschis scorul, către finele partidei, prin Ionu Padineanu, în minutul 81. Două minute mai târziu, Lupii Galbeni au egalat prin Coinac, după un asist al francezului Guy.

Toader, Badea, Grajdan, Ștefan, Spătaru, Sava, Stan, Ispir, Bardas, Rădoi, Iacob a fost primul unsprezece folosit de Vali Stan. Pe parcursul reprizei secunde au mai intrat Padineanu, Oprea, Patrick Benga, Visteanu, Manea și Răzvan Tănase.

Metalul va încheia seria amicalelor sâmbătă, când este programat un meci cu Astra B.