Voința Limpeziș a încheiat anul fotbalistic 2022, primul în Liga a 3-a pentru echipa buzoiană, cu o nouă înfrângere, de data aceasta în fața celor de la CSM Focșani 2007, scor 2-4 (1-3). Meritul celor de la Limpeziș este că au reușit să înscrie două goluri în fața unei echipe cu pretenții la promovarea în al doilea eșalon fotbalistic, iar pe parcursul celor 15 etape au avut și evoluții bune.

CSM Fcșani a deschis scorul în minutul 4, prin Mazilu, care a șutat de la 19 metri, plasat, la colțul lung, după o minge așezată de Arnăutu. În minutul 23 Taciuc a pătruns în careu, pe partea dreaptă și a fost faultat de Vișan, iar arbitrul a dictat penalty. Lovitura de la 11 metri a fost executată de Arnăutu care a transformat fără emoții, 0-2 din minutul 24. În minutul 31 Rogoveanu a centrat în careul gazdelor, iar Mădălin Predoiu s-a înălțat la 6 metri de poartă și a trimis cu capul în plasă,0-3. În minutul 38, Smedoiu a executat o lovitură liberă de la circa 30 de metri lateral dreapta și a trimis în careu, unde Panaite a deviat cu capul iar Dragoș Bratu a urmărit și a câștigat duelul cu portarul Preda, apoi a trimis în plasă din 2 metri, 1-3.

În minutul 69 Vișan l-a faultat în careu pe Taciuc și din nou Arnăutu a transformat pentru 1-4 din minutul 70. În minutul 90, după un corner de pe stânga, mingea a fost scăpată în față de portarul Preda, iar Fotea a trimis în plasă din 3 metri, 2-4.

După primele 15 etape din sezonul regulat, Voința Limpeziș este pe locul 9, cu 5 puncte, iar în etapa a următoare, pe 11 martie anul viitor, vor juca în deplasare la Viitorul Ianca.

Articolul precedentDacia Unirea Brăila încheie anul cu o înfrângere pe teren propriu în fața celor de la Metalul Buzău