SCM Gloria Buzău a obținut a 11-a victorie în această ediție a Ligii Florilor, reușind să se impună la limită în duelul cu CSM Tg. Jiu din etapa a 16-a. Echipa lui Daniel Anca a câștigat cu 25-24 (11-11), după un meci în care au avut emoții pentru obținerea celor trei puncte pentru că echipa gorjeană a demonstrat că nu a fost întâmplător faptul că etapa trecută a fost la un pas de a obține măcar un punct în duelul cu CSM București, pierdut tot la limită.

Iuganu a marcat primul gol al meciului, după care oaspetele au preluat conducerea, 1-2, 2-3 și 3-4. Gloria a preluat din nou conducerea 5-4 în minutul 12, după un alt gol marcat de Iuganu. Pușcaș, Ciolan și Zinatullina au marcat pentru echipa din Tg. Jiu care conducea cu două goluri în minutul 18, 5-7. Până la pauză Buzăul n-a mai reușit să preia conducerea reușind doar să egaleze de fiecare dată când oaspetele aveau un gol avans, iar la finalul primelor 30 de minute de joc scorul a fost 11-11.

După pauză, Kelemen a parat o aruncare a lui Chiricuță și a aruncat din propriul semicerc către poarta goală, reușind să înscrie pentru 12-11. Iuganu a marcat apoi pentru 13-11, iar în minutul 38 Blazevic a dus Buzăul la 3 goluri avans, 15-12. De la scorul de 16-14 în minutul 40, CSM Tg. Jiu a marcat de 5 ori la rând și a preluat conducerea cu 3 goluri avans, 16-19. Gloria a preluat conducerea în minutul 53, după golul de 21-20 marcat de Petrovic. În minutul 58 Harabagiu a marcat pentru 24-22. Coteț a marcat apoi pentru Tg. Jiu, iar Ilyina a înscris pentru 25-23 cu un minut și jumătate înaintea finalului de meci. Cu 30 de secunde înaintea finalului de meci Zinatullina a marcat pentru 25-24 pe un contraatac.

Pentru SCM Gloria Buzău au marcat: Iuganu -7, Ilyina -4, Blazevic -4, Keita -3, Harabagiu -3, Petrovic -3, Kelemen -1. În poartă Kelemen a avut 10 intervenții reușite, iar Batinovici două intervenții. Au mai jucat: Moroianu, Stoleru și Burlachenko.

Pentru CSM TG. Jiu au marcat: Gavrilă -4 goluri, Bucă – 3, Pavlovic -3, Coteț -3, Pușcaș -3, Klimek -3, Zinatullina -2, Ciolan -2, Boian -1. În poartă Dzucheva a avut 12 intervenții reușite. Au mai jucat: Ilie și Chiricuță.

După 16 etape, SCM Gloria Buzău este pe locul 4, cu 34 de puncte, dar SCM Rm. Vâlcea, echipa de pe locul 5 are un meci mai puțin jucat. CSM TG. Jiu este pe locul 9, cu 18 puncte.

Articolul precedentDeputatul PNL, Gabriel Avrămescu: Inițiativă legislativă pentru a limita timpul de așteptare pentru serviciile de call center