SCM Gloria Buzău a câștigat cu 27-21 (10-7) manșa-retur a disputei cu Nantes Atlantique Handball, din turul 3 preliminar al Ligii Europene Feminine, însă victoria rămâne doar una de palmares, echipa franceză calificându-se după ce în tur a câștigat cu 23-16.

Începutul partidei de la Buzău a fost unul cu o secetă cruntă pe faza de atac, buzoiencele reușind să deschidă scorul abia în minutul 6 prin Janjusevic. La jumătatea primei reprize scorul era egal, 5-5, dar cu o apărare și o poartă foarte bune, Gloria a început să se desprindă la 4 goluri, scor 10-6 în minutul 26. La pauză elevele lui Ovidiu Mihăilă aveau 3 goluri avans, scor 10-7, și sperau să mai poată recupera din handicapul de 7 goluri din tur și să obțină o calificare în grupe.

În repriza a doua Subțirică Iovănescu a marcat primul gol, apoi Janjusevic a înscris de două ori și Gloria s-a distanțat la 6 goluri în minutul 33, scor 13-7. La jumătatea reprizei a doua SCM Gloria Buzău conducea cu 5 goluri, scor 20-15. În minutul 49 diferența era tot de 5 goluri, scor 22-17, după care echipa franceză a venit la două goluri, 22-20 în minutul 52. Patru goluri consecutive ale gazdelor au reaprins speranțele calificării. Din păcate, de la 26-20 cu 4 minute înainte de final, echipa buzoiană n-a mai reușit să înscrie decât o dată, primint tot un singur gol, iar Nantes se califică în grupele Ligii Europene.

SCM Gloria Buzău: Iordache – 4 intervenții, Polocoșer – 5 intervenții, Janjusevic -9 goluri, Shteriova 4, Petrovic 3, Subțirică-Iovănescu 3, Rotaru 3, B. Klikovac 2, Iuganu 2, Livrinikj 1, Ujkic, Munteanu, Moldovan, Cîrstea, Mărginean, Moraru. Antrenor: Ovidiu Mihăilă.

Nantes: Almeida -7 goluri, Hagman 4, Kpodar 4, Grigel 3, Ayglon Saurina 2, Maubon 1. Antrenor: Guillaume Saurina.

Articolul precedentCOVID-19. Bilanțul deceselor de la începutul pandemiei a trecut de zece mii, dintre care 131 în ultimele 24 de ore