HC Buzău a câștigat la pas meciul cu CSM Oradea, ultima clasată din Liga Zimbrilor, obținând astfel a 8-a victorie în această ediție de campionat, dar acest succes nu le-a adus și un salt în clasament pentru că CSM Bacău a câștigat surprinzător meciul cu CSM București.

În meciul cu CSM Oradea, scorul a fost echilibrat doar până în minutul 10, interval în care și adversara a reulit să fie o dată la conducere, la scorul de 1-2. De la scorul de 6-5, în minutul 9, HC Buzău s-a distanțat la 4 goluri în minutul 14, scor 9-5, iar în minutul 20 Păunescu a urcat avantajul gazdelor la 7 goluri, scor 14-7. Până la pauză echipa din Oradea s-a mai apropiat la 4 goluri și scorul la finalul primelor 30 de minute de joc a fost 19-14.

În minutul 36 Monteiro de Barro a refăcut avantajul de 7 goluri care se mai înregistrase în prima repriză, iar în minutul 50 avantajul gazdelor s-a mărit la 8 goluri, tot după un gol marcat de Monteiro de Barro, scor 32-24. Cea mai mare diferență de scor a fost de 11 goluri, înregistrată prima dată în minutul 56, când Stroe a marcat pentru 39-28. În ultimul minut de joc s-au marcat 4 goluri, câte două în fiecare poartă, iar rezultatul final a fost 42-32 (19-14).

Pentru HC Buzău 2012 au marcat: Monteiro de Barro – 9 goluri, Anton -7, Dumitrana -6, Juskenas – 6, Mironescu -5, Mane -3, Mitrovic -2, Stroe -2, Iordachi -1, Păunescu -1.

HC Buzău 2012 va disputa următorul meci în deplasare, pe data de 01 martie 2023, împotriva CS Minaur Baia Mare, echipă clasata pe locul al treilea la acest moment. HC Buzău a rămas pe locul 9, cu 25 de puncte.

Articolul precedentAtenție la medicamentele și suplimentele alimentare contrafăcute