Chiar dacă a început turneul de la Bistrița cu două înfrângeri, cu CSM București și Măgura Cisnădie, SCM Gloria Buzău a încheiat turneul cu două victorii și se menține pe locul 4 în Liga Florilor. În ultimul meci de la turneul organizat la Bistrița, SCM Gloria a câștigat cu 23-19 (9-6) meciul cu SCM Craiova, disputat sâmbătă după amiază în Sala LPS Bistrița.

Echipa pregătită de Ovidiu Mihăilă a condus cu 2-0 în minutul 7, dar au fost egalate la 2 în minutul 11. În minutul 14 Craiova a prelut conducerea, scor 2-3, iar în minutul 16 Janusevic a egalat la 3, după mai bine de 8 minute în care buzoiencele nu au marcat. În minutul 23 Craiova a condus ultima dată în acest meci, scor 4-5, iar de la 6-6, în minutul 26, scorul la pauză a fost 9-6 pentru Gloria.

Ilie și Stoleru au marcat primele goluri din repriza a doua și Buzăul s-a distanțat la 5 goluri. Diferența pe tabela de marcaj s-a mărit până la 8 goluri, 22-14 în minutul 53. În minutul 55 tabela arăta 23-15, dar pe final, pe fondul relaxării fetelor de la Buzău, Craiova a redus din handicap, marcând de 4 ori fără să primească gol.

Pentru SCM Gloria Buzău au marcat: Alina Ilie -5 goluri, Stoleru 4, Simion 4, Iuganu 3, Subțirică-Iovănescu 2, Janjusevic 2, Petruș 1, Livrinikj 1, Moraru 1.

Următorul turneu va fi la Cluj Napoca, în zilele de 6 și 7 mai, când sunt programate etapele 20 și 21. În etapa a 20-a SCM Gloria va sta, iar vineri, 7 mai, de la ora 10.30, va întâlni pe Dacia Mioveni.

Articolul precedentInvitație la teatru online în zilele de Paște
Articolul următorVideo: Mesajul de Sfintele Paști al Arhiepiscopului Buzăului și Vrancei